Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 19-10-11, 23:44
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Όχι και πολλά...

Ψαράκια δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω στη Θεσσαλονίκη. Περνάω τακτικά από τα μεγάλα μαγαζιά της πόλης, παρακολουθώ τα στοκ λιστ με τις παραγγελίες και τις παραλαβές που δημοσιεύουν, παρακολουθώ και τις αγγελίες των συγχομπιστών, αλλά δεν έχει προκύψει κάτι μέχρι σήμερα...

Από μία άποψη ίσως είναι καλύτερα που δεν έχω βρει ακόμα ψάρια γιατί πρόσφατα προμηθεύτηκα ηλεκτρονικό πεχάμετρο και διαπίστωσα ένα προβληματάκι με το πεχά... Το ενυδρείο προορίζεται για νερό βρύσης μια που τα συγκεκριμένα είδη τα πάνε μια χαρά με πεχά γύρω στο 7,5. Ενώ όμως στη βρύση μου μετράω 7,6 στο ενυδρείο μετράω 8,5! Αρχικά θεώρησα ότι οφείλεται στην αναπλήρωση του νερού που εξατμιζόταν κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού που την έκανα με νερό μισό βρύσης μισό απιονισμένο... Έκανα λοιπόν κάποιες διαδοχικές μικρές αλλαγές με απιονισμένο νερό για να το "φέρω" στην τιμή της βρύσης και να το αφήσω εκεί και βλέπω το εξής παράδοξο: Ενώ καταφέρνω μετά κόπων και βασάνων να το κατεβάσω στο 8,1 μετά από 2-3 μέρες έχει ξανανέβει στο 8,5... Βγάζω λοιπόν το συμπέρασμα ότι "κάτι τρέχει" με το χαλίκι και τα βότσαλα που έχω βάλει για διακόσμηση γιατί νομίζω ότι μόνο η ύπαρξη ασβεστολιθικών πετρωμάτων μπορεί να εξηγήσει αυτό το φαινόμενο.

Αυτό βέβαια δημιουργεί ένα θεματάκι με τη μάντρα (Πανγαία) που προμηθευόμαστε πέτρες / χαλίκι / άμμο εδώ στη Θεσσαλονίκη... Η τύπισσα ήταν κατηγορηματική ότι οι πέτρες και το χαλίκι είναι βασάλτης (μη ασβεστολιθικό πέτρωμα) αλλά έχω αρχίσει να έχω αρκετές αμφιβολίες. Το επόμενο διάστημα θα κάνω δοκιμές με οξύ σε πέτρες που θα βγάλω από το ενυδρείο και σε χαλίκι που έχει περισσέψει και αναλόγως τα αποτελέσματα θα ενημερώσω τους συγχομπίστες και θα κάνω τις δέουσες συστάσεις / παρατηρήσεις στο κατάστημα...

Μόλις σήμερα παρέλαβα από τον κούμουλους ενυδρειακή τύρφη για να κάνω δοκιμές με σκοπό να βρώ την ποσότητα που απαιτείται για μαλάκωμα του νερού και πτώση του πεχά στα επίπεδα της βρύσης (καθώς δεν είμαι διατεθιμένος να ξεστήσω ολόκληρο το ενυδρείο)... Όταν το καταφέρω θα ενημερώσω σχετικά με τα αποτελέσματα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 10 queries