Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 19-10-11, 09:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χρήστο, να πω την ταπεινή μου γνώμη κι εγώ:

1) Για να "ισορροπήσει" το ενυδρείο χρειάζεται σημαντικά λιγότερη ιχθυοφόρτιση (π.χ. στο μισό).

2) Γενικά σε συνθήκες "συνωστισμού" οι αρώστειες έρχονται πιό εύκολα, οπότε δεν είναι παράξενο το ότι ασθένησαν τα ψαράκια.

3) Η θεραπεία με το baktopur είναι μια κάποια ταλαιπωρία, και για τα ψάρια, και για τη βιολογία (την οποία "καθαρίζει" όπως είπαν πολύ σωστά).

Με βάση τα παραπάνω, νομίζω ότι είναι δύσκολο ως αδύνατο να κρατήσεις το ενυδρείο στους ίδιους ρυθμούς.

Στη θέση σου θα απομόνωνα όλα τα άρρωστα ψάρια (αν έχεις καραντίνα κάνεις τη θεραπεία εκεί) και θα έδινα μερικά, να πέσει ο πληθυσμός, και μετά θα σκεφτόμουν για το ποιά θεραπεία θα ακολουθούσα. Επίσης τα νιτρικά 80 ή και 40, είναι μάλλον επιβαρυντικά για τα ψάρια. Θα χρειαστεί να κάνεις συχνότερες/μεγαλύτερες αλλαγές νερού για να τα κρατάς χαμηλά (για μένα το 10 ειναι καλός "στόχος", αλλά όχι πάνω από 20 π.χ.).

Εύχομαι να τελειώσει σύντομα η ταλαιπωρία, και να ξέρεις ότι αν συνεχίσεις με λιγότερα ψάρια (και συμβατά μεταξύ τους) και με καλές ρουτίνες συντήρησης, τότε η πιθανότητα να ξαναγίνει κάτι σοβαρό είναι εξαιρετικά χαμηλή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01417 seconds with 11 queries