Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 12-10-11, 19:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δασκαλε τα σεβη μου.


Απο ποιο σημειο το καταλαβες για να ξερω

Του δεινω αυτην την τροφηhttp://www.petcumulus.gr/index.asp?p...t&pid=892Εχεις να μου προτεινεις καποια αλλη?Επισης του δεινω γαριδα ,γαυρο και τετοια.Να του δεινω και καροτο?
Εγω τον εχω 9 μηνες.
Ποσο θα φθασει σε τελικο μεγεθος αν ολα πανε καλα?Γιατι τωρα ειναι γυρο στους 18 ο κορμος και μαζι με τις δαγκανες φθανει στους 22 ποντους.

Και μια που βρηκα τον παπα ,αλλη μια και τελος.
Η τελευταια αλλαγη την εκανε σε 140 μερες,(και δεν ετρωγε σχεδον καθολου για δυο μηνες,αλλα ειχα ψηλες θερμοκρασιες και ΡΗ,τωρα τα εφταξα) Οταν φθσει στο τελικο ,θα συνεχισει να αλλαζει και καθε ποτε?
Μαλλον πρεπει να του φτιαξω κατι μεγαλυτερο,και να τις βρω καινουργιο ονομα
Μονο γαριδα και σπανακι δεν κανει να του δινεις. Γενικα ειναι φυτοφαγος οποτε κυρια διαιτα με λαχανικα, αλλα θελει και πρωτεινη συχνα πυκνα. Μπορεις να του δινεις σαλιγκαρακια-λαθρεπιβατες ,bloodworms αποξηραμενα ή κατεψυγμενα, φιλετακια ψαριου κλπ

Μετα τα 12 εκ. ο P.clarkii θεωρειται ενηλικος και στο μεγεθος μεγαλωνει ραγδαια τους πρωτους μηνες της ζωης του.
Επειτα μεγαλωνει πολυ πιο αργα οποτε αραιωνουν και οι εκδυσεις.Λεγεται οτι μπορει να φτασει εως 30εκ μηκος.
Οταν προκειται να κανει εκδυση σταματαει να τρωει για 3-7 μερες.

Ειναι θηλυκια γιατι...
1. λογω μεγεθους. οι αρσενικοι μενουν μικροτεροι
2. διαφερει το φυλο απο το κατω μερος. Οι αρσενικοι εχουν τα γονοποδια στο τελευταιο ζευγος ποδιων, εχουν αγκιστρα στα πισω ποδια που χρησιμευουν στο ζευγαρωμα, και εχουν επιπλεον 2 ζευγη πλεοποδων.
Το θηλυκο εχει στο κατω μερος μια οπη που λεγεται annulus ventralis

Η δικια σου:

Δες και μονος σου τις διαφορες σε αυτο το λινκ : http://www.arofanatics.com/forums/sh...324750&page=36
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 10 queries