Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 22-10-04, 10:39
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
το άτομο αυτό έχει είδη έρθει σε επαφή με ευρωπαικά πανεπηστήμεια
το ίδιο και εγώ (αγγλια) και αρκετοι απο ε΄δω μεσα και μαλιστα πολλοι και σε επαγγελματικο επιπεδο (polleni πχ ) . Αυτο δεν μου λέει τιποτα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
και ετοιμάζει και εδώ το πρώτο τεχνιτό τροπικό ύφαλο ,
τεχνιτοι υφαλοι είναι ποντισμενοι στην Ελλαδα απο την δεκαετεια του 1960. Συγκεκριμενα ο πρωτος ήταν έξω απο τις ακτες της Βούλας στην Αττική. Για την κατασκευή του χρησιμοποιήθηκαν λαστιχα και κατασκευες απο μπλοκ τσιμεντόλιθων

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
και ξέρεις κάτι , αυτός ο τύπος στα ενυδρεία είναι πολύ πιο νέος απο μένα αλλα δύο χρόνια τώρα έχει φτάσει σε σημείο να διαβάζει επηστιμονικού επιπέδου βιβλία και συγγραμματα , έχει ήδη γράψει ολόκληρη έκθεση πανώ σε αυτό το θέμα σε συνεργασία με απηστίμονες ( χημικούς , βιολόγους , γεωλόγους ) είναι πητσιρικάς (23-24) αλλα έχει βάλει τα γυαλιά σε πολούς δήθεν γνωστικούς
1ον Το 90% των ατόμων που ασχολουνται σοβαρα με το χομπυ τους και είδικα σε χομπυ σαν το ενυδρέιο και την αστρονομια προσφέρουν στην επιστιμονικη κοινοτητα και γνώση. Να σου θυμισω απλα στην αστρονομια ότι συμαντικες ανακαλυψεις είναι εργο "ερασιτεχνων". Στην Ελλάδα υπάρχει άτομο που έχει ψαρία τα όποια έχουν εκλείψει απο την φύση και εμπλεται σε προγραμμα για την διασώση και αναβίωση του είδους.
2ον Το να διαβασείς μια έκθεση ή μια μελετη δεν ειναι τίποτα το δύσκολο. Το δύσκολο έινια να ,πορέσεις να γράψεις εσυ μια μελετη . Δυσκολο όχι όμως ακατόρθωτο. Και αυτό απλα γιατι είναι θεμα χρόνου και χρημάτων (για όργανα, επιτόπια ταξιδια πολλές φόρες τον χρόνο κλπ). Οποτε οι περισσότεροι απο εμας που γραφουν και καταθέτουν μελετες σε εγκυρα επιστημονικα περιοδικα περιορίζονται σε μελετες "εργαστηρίου" , θεματα που έχουν να κάνουν δηλαδη με συν΄θηκες που μπορούμε να έχουμε ευκολα. Αρα μιλαμε κυρίως για θέματα ενυδρείων. Απο εκει και περα πρεπει και εμεις όπως και ό καθε επιστημονας (διοτι επιστημων συμφωνα με την Ελληνικη έιναι ο απασχολούμενος με μια επιστημη ) να τηρούμε καποια κοινα αποδεκτα στανταρτ έτσι ώστε να μπορούν τα αποτελεσματα μας να αναπαραχθουν και απο αλλους , και μια κοινα αποδεκτη επιστημονικη πρακτική ώστε να εξάγουμε όρθα αποτελεσματα.
Ενας άνθρωπος που έχει επιδέιξει δημοσια αυτη την πρακτικη σε πολυ καλο επιπεδο και που μπορεις να δεις τα γραφομενα του ειναι ο αγαπητος κος Ρεκλος και το σίτε του είναι το γνωστό που ακόμα και τις αποτυχίες του τις περιγράφει γλαφυρότατα και καταπιστικότατα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
Τώρα για τις πηγές μου , ο πάπους μου στη κρήτη έχει βγάλει κόκκινο κοράλι 3 κιλά στεγνό ( στη μάνα μου της έίχε δώσει ένα ωραίο κομμάτι αλλά έπεσε κάτω και έσπασε
δυστηχώς είπες την μαγική λέξη. "Ο παπούς μου". Αυτο που δεν ξερει ο πολυς κοσμος είναι οτι στο παρελθον το Αιγάιο είχε μεγάλους πλυθησμους απο σκληρα κοράλια (κοκκινα) που όμως στην κυριολεξία εξολοθρευτικαν το τελευταίο μισο του 20ου αιωνα λόγο υπεραλιευσης (όπως και το σφουγγάρι του Αιγαίου) . Το κοκκινο κοράλλι απο αρχαιόταων χρόνων θεωρούταν ημιπολιτιμος λίθος και έτσι καταλαβαίνεις την ζήτηση που είχε για κοσμήματα και διακοσμητικα.
Πλεον έχουν μείνει πολοι μικροι πλυθησμοι που προστατευονται απο διεθνείς συνθηκες . Θεωρώ ότι είσαι απο τους τυχερους εφοσον βουτας και μπορείς να το δέις στο φυσικο του περιβάλλον.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
Το σίγουρο είναι ένα , αυτο το θέμα φέρνει πολλά μποφόρια ετσιιι ????
Δεν θεώρω μποφόρια την υγιη παραθεση αποψεων αρκει να μην πεφτουν (φιλλολογικες) σφαλιάρες και όλοι να κρατάνε ενα επιπεδο..
Για τι δεν λές και στον φίλο σου να μπει και να γράψει τις εμπειρίες του;
Εαν είναι όντως τόσο γνωστης των θεματων του Μεσογέιακου χώρου θα χαρούμε πολύ να τον έχουμε στην παρεά μας και να ακουσουμε τις απόψεις του


Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02352 seconds with 10 queries