Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-09-11, 18:17
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο κατεβαινει απο τους δυο σωληνες εισοδου και πεφτει πανω στο μπλε σφουγγαρι προφιλτρο που βρισκεται στο πανω καλαθι.
Μετα κατευθυνεται στο πλαι οπου ειναι μια εισοδος που κατεβαζει το νερο στον πατο του φιλτρου και αρχιζει να εχει ανοδικη πορεια πλεον, περνωντας απο ολα τα υλικα και βγαινοντας απο τη μεση του μπλε προφιλτρου οπου υπαρχει μια μεγαλη τρυπα που εφαρμοζει το κεντρικο τμημα της κεφαλης και στελνει το νερο πισω στο ενυδρειο.

Εχω το φιλτρο σε ενα 400αρι ενυδρειο εδω και δυο χρονια και εχω δοκιμασει μερικες παραλλαγες πειραματικα.
Συμφωνω με τον Κλεόβουλο οτι οπως ειναι στημενο απο την κατασκευαστρια εταιρεια εχει την καλυτερη λειτουργια.

Αν θελεις να κανεις το δισκο σου στησιμο ωστοσο, οπως το περιγραφεις δεν ειναι ασχημο.
Θα αφησεις φυσικα το προφιλτρο στη θεση του στο πανω επιπεδο και πιο κατω στα καλαθια βαζεις τα υλικα που θελεις.
Κατω κατω μηχανικο και στα δυο επομενα βιολογικο.
Μπορεις αν θελεις να βαλεις ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι πανω απο το μηχανικο υλικο (στο πανω μερος του κατω καλαθιου και πριν παει το νερο στο 2ο καλαθι), για να κραταει κι αλλη βρωμια πριν παει το νερο στα βιολογικα.

Θεωρω πως το προφιλτρο στο πανω καλαθι πρεπει να καθαριζεται συχνα (καθε 2-4 μηνες).
Επειδη και εγω δεν βαζω προφιλτρα στα ποτηρακια των εισοδων καθως εχω κυκλοφορητες για να καθαριζουν το βυθο και να στελουν το σκουπιδι μεσα στο φιλτρο, αυτη η συντηρηση του προφιλτρου γινεται αναγκαστικα πιο συχνα καθε 1-2 μηνες (καθε μηνα για καλυτερα)
Το λεκανακι που διαθετει το φιλτρο για τη μεταφορα του προφιλτρου και το πλυσιμο του, ειναι πολυ χρησιμο σε αυτη την περιπτωση.
Γλυτωνουμε δλδ σκουπες βυθου, αναεροβιες, βρωμικο βυθο κλπ, αλλα εχουμε το πιο συχνο καθαρισμο του προφιλτρου.

Η αποψη μου ειναι οτι ακομα κι αν δεν πεφτει η ροη του νερου (που στο 2080 δυσκολα πεφτει η ροη), πρεπει καθε 4-5 μηνες (αναλογα και τους ρυπους του καθε ενυδρειου ομως) να καθαριζονται και τα μηχανικα και βιολογικα υλικα για να αποφυγουμε αυξηση οργανικων (που με τον τροπο που το εχουμε να λειτουργουν δλδ κυκλοφορητες για να σπρωχνουν το σκουπιδι στο φιλτρο) να εχουμε αυξημενη η συγκεντρωση οργανικων και αυξηση παραγωγης νιτρικων (ιδιως σε ενυδρεια που ταιζουμε πολυ πρωτεινη) και ευνοουνται οι μυκητες κλπ

Τα μηχανικα υλικα τα κανω με ζεστο νερο βρυσης σαν καινουρια στο καθαρισμα.
Τα βιολογικα με νερο απο το ενυδρειο και καθε 6-12 μηνες, καθαριζω και το ενα καλαθι με βιολογικο (εναλλαξ με το αλλο), με καυτο νερο βρυσης ή και το απολυμαινω για να αδειασουν οι ποροι του και να γινει σαν καινουριο.
Σε ευχαριστώ Σπύρο!Είσαι ο filter man του GAB!!!!!!
Μπορώ να κάνω κάτι για να ενισχύσω το προφίλτρο μου στο πάνα πάνω σκαφάκι;

Επίσεις στο σημείο που μπαίνει ο υαλοβάμβακας σύμφωνα με την εταιρία δεν σημαίνει ότι ότι κρατάει βρωμίζει περισσότερο τα βιολογικά υλικά;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπεί κάτω από το προ φίλτρο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01809 seconds with 10 queries