Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 14-10-04, 00:30
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Εγώ την πάτησα δύο φορές έως τώρα!

Με σκοπό να φροντίσω τα φυτά μου αγόρασα μια μπουκάλα CO2 5 κιλών από μαγαζί με πυροσβεστικά και ένα βιομηχανικό ρυθμιστή με όργανο πίεσης. Τα συνέδεσα με ένα σωλήνα ορού με στραγγαλιστή και μάτι για να βλέπω τις φυσαλίδες και την άκρη την έβαλα στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου.

Για να ρυθμίσω την παροχή του CO2 στις δύο φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο έπρεπε να έχω τον ρυθμιστή σχεδόν κλειστό και τον στραγγαλιστή τέρμα σφιγμένο. Το έβλεπα το λάθος μου , να δουλεύω ρυθμιστές κοντά στα όρια τους, αλλά πίστευα ότι όλα θα πάνε καλά.

Βλέπετε σαν εξυπνάκιας αγνόησα τις συμβουλές των παιδιών που επιμένανε στα post: βάλτε ρυθμιστή βελόνας. Έτσι το βράδυ με την αλλαγή τις θερμοκρασίας αλλάξανε οι ρυθμίσεις και το CO2 άρχισε να βγαίνει με τρελούς ρυθμούς!
Το επόμενο πρωί βρήκα μερικά ψάρια να έχουν το κεφάλι έξω από το νερό και τα υπόλοιπα, τα ποιο πολλά, στον πάτο να έχουνε γίνει λίπασμα πλέον.

Τελικά αφού την πάτησα κατάλαβα ότι ο παλιός είναι αλλιώς και ταπεινωμένος πλέων παράγγειλα ρυθμιστή βελόνας και τον έβαλα στην γραμμή. Πήρα τον AS1000 της SMC αρκετά φτηνός και καλός. Από τότε αν και τον δουλεύω και αυτόν αρκετά χαμηλά στα όριά του, έχω σταθερή ροή μέρα νύχτα.

Το CO2 τώρα το παρακολουθώ αραιά με ένα τεστ CO2 κολλημένο στο τζάμι μέσα στο ενυδρείο και αυτό αρκεί! Τα φυτά μου εξάλλου αποτελούν και την τελική απόδειξη.

Ελπίζω να σας βοήθησα, με το πάθημα μου, αρκετά και να μην ξανά έχουμε τέτοια εδώ όλοι μας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01688 seconds with 11 queries