Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 14-09-11, 18:08
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgez Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα φίλε θα σε στενοχωρήσω αλλά λέω να μη βάλω τελικά

Τι έχεις φτιάξει νεκροταφείο πεταλούδας στο κήπο ;;;
Μια έχασα, μου φτάνει..
Τελικά δεν έβαλα Actinic, έχω 2x ATI Blue Plus πως φαίνεται το spectrum ;
Πολύ μπλε μου φαίνεται..
Έχω κάποια θεματάκια... Τα υλικά της Seachem θέλουν πολύ ψιλή κάλτσα για να τα κρατήσει και έβαλα μια της Gobby η οποία μάλλον θα μαζεύει βρόμα. Επίσης όταν έβαλα το βράχο μέσα μου έβγαλε φωσφορικά 0,5mg και νιτρικά 10mg.
Έβαλα αντιφώσφορο αλλά δεν έχει τραβήξει ακόμα και φοβάμαι ότι δεν τον έχω τοποθετήσει σωστά μέσα στο Skimmer.
Ή δεν έβαλες τη σωστή ποσότητα αντιφώς (κοίτα τις οδηγίες πάλι, της Seachem σε 4 ημέρες τον πετάς, μετά μπορεί να τα ξαναδώσει πίσω) ή τον έχεις βάλει σε λάθος σημείο.

Τη κάλτσα την έχω χαμηλά αλλά λέω να τη βάλω κοντά στην έξοδο νερού του
Skimmer.

Ο βράχος που μου ήρθε ήθελα να σιγουρευτώ ότι ήταν στρωμένος και έριξα αμμωνία καθαρή σε δοσολογία 0,5 mg/l η οποία έγινε μηδέν σήμερα το πρωί μετά από 4 εβδομάδες. Βέβαια δεν είχα φτιάξει τη ροή από την αρχή σωστά αλλά καθυστερεί τόσο πολύ ο βράχος να στρώσει;
Το ότι σου έβαλε νιτρικά ο βράχος σημαίνει ότι δεν ήταν στρωμένος.
Αλλά δεν μου φαίνεται να είναι κουραρισμένος, ο κουραρισμένος δεν είναι κάτασπρος.

Αυτό το είδος Chromis το έχει δει κανείς να τα φέρνουν Ελλάδα; http://www.liveaquaria.com/product/p...113&pcatid=113 Λέω να βάλω 2 για αρχή (αν βρώ ...)
Δεν το έχω δει ποτέ..
Ο βράχος και η κοραλλίνη ισχύει ότι κάνουν απονιτρωποίηση;
Ο βράχος ναι, ρίχνει τα νιτρικά (ο ζωντανός, όχι ο δικός σου που είναι ψόφιος ), αλλά μπορεί να τα ξαναβγάλει πολλά χρόνια μετά ή αν τον σπάσεις..
Η κοραλλίνη όχι. Η κοραλλίνη απλά τραβάει Ca και kH (που αφού δεν πας για reef δεν σε ενδιαφέρει).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01723 seconds with 11 queries