Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 11-09-11, 10:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias8573 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια διευκρινηση σχετικα με τα τεστ της αμμωνιας (ΝΗ3-ΝΗ4)!!
Ειναι δυο διαφορετικα τεστ ??Γιατι οταν αγωρασα το τεστακι στο πετ σοπ μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο και μου εδωσαν αυτο που γραφει επανω ΝΗ4 !!
Θα πρεπει να αγωρασω και το ΝΗ3 και να κανω μετρησεις και με αυτο ???
Οι μετρησεις μου στο ΝΗ4 ειναι μηδενικες !!
Νομιζω πως εχεις παρει το τεστ της JBL. Αυτο γραφει NH4.
Δεν ξερω τι παιζει με αυτο το τεστ.
Αυτο που ξερω ειναι οτι:
α) στο νερο υπαρχει και NH3 (ελευθερη αμμωνια) και NH4 (αμμωνιο).
β) Η ελευθερη αμμωνια ειναι η τοξικη που σκοτωνει τα ψαρια γρηγορα, ενω το αμμωνιο δεν ειναι πολυ τοξικο
γ) το ποσοστο του καθενος (στην ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4), εξαρταται απο τη θερμοκρασια και το pH του νερου. Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια και το πεχα, τοσο μεγαλυτερο γινεται το ποσοστο της ελευθερης τοξικης αμμωνιας και τοσο περισσοτερο μικραινει το ποσοστο του αμμωνιου

Ετσι λοιπον τα περισσοτερα τεστ μετρανε ολικη αμμωνια (ΝΗ3+ΝΗ4) και αναλογα τη θερμοκρασια και το πεχα βγαινει (με τη βοηθεια πινακων ή ammonia calculators παραγραφος 5) το ποσοστο του καθενος.

Ακομα ομως και να μην κανει καποιος αυτον τον υπολογισμο δεν πειραζει, γιατι αν εχει μηδενικη (οπως πρεπει) ολικη αμμωνια (NH3/NH4) τοτε θα εχει και μηδενικη ελευθερη τοξικη αμμωνια (ΝΗ3) και αυτο ειναι που μας ενδιαφερει.
Αν μετραει ομως μονο ΝΗ4 (αμμωνιο) και ειναι μηδενικο, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει στο νερο ΝΗ3 (αμμωνια).
Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον για ποιο λογο η JBL μετραει μονο NH4 (που δεν ειναι και αυτο που μας τρομαζει) με το τεστ.
Διαβασε καλα το ενθετο του τεστ για σιγουρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries