Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 08-09-11, 20:35   #1
Γεια χαρά, νέος με απώλειες.
 
Το avatar του χρήστη billxl
billxl
Junior Member
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος 08-09-11, 20:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρετώ τα μέλη αυτού του ιστότοπου. Είμαι νέος στο χόμπυ (εδώ και 1,5 μήνα), έχω ένα μικρό ενυδρείο των 50 λίτρων κομπλέ (με το μηχανισμό, τα φίλτρα, θερμαντήρα κλπ).

Αφού έστρωσα το ενυδρείο μου για 2 εβδομάδες έβαλα μέσα 5 χαριτωμένα tetra balloon, ένα μονομάχο φυσικά και 8 γαριδάκια. Όλα πήγαιναν μέλι γάλα την πρώτη εβδομάδα, όταν αποφάσισα να βάλω και κάτι άλλο. Πήρα από το ίδιο μαγαζί και 4 tetra serpae. Μεγάλο λάθος, αν και ο ειδικός δεν μου είπε τίποτε. Τα ψαράκια αυτά είναι αρκετά ζωηρά και ρίχνουν που και που δαγκωνιές στα άλλα (κυρίως μεταξύ τους όμως). Αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστούν οι γαρίδες μέσα στο διακοσμητικό ναυάγιο και να αγχωθούν τα υπόλοιπα ψάρια (ο μονομάχος κρυβώταν σε γωνίες και σκιερά μέρη) και να ανέβει δραματικά η αμμωνία. Αποτέλεσμα, μέσα σε μια μέρα ένα νεκρό balloon και δυστυχώς ο πανέμορφος μονομάχος μου. Με αρκετά νεύρα απομάκρινα τα serpae, τα οποία κατέληξαν στην αποχέτευση (δεν είχα που να τα βάλω) και τώρα να περιμένω να στρώσουν τα βακτήρια και να φύγει η αμμωνία.

Είναι σίγουρο ότι θα ξαναβάλω μονομάχο, εσείς όμως τι άλλο φιλήσηχο ωραίο ψαράκι θα προτείνατε;
Εμφανίσεις: 4338
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01422 seconds with 12 queries