Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 08-09-11, 12:12
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SaTRaPiS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους τον τελευταιο καιρο μου κολλησε το μικροβιο του ενυδρειου.Δεν εχω ξανασχοληθει με ψαρια ειναι η πρωτη φορα.Σκεφτομαι λοιπον να ξεκινησω με ενα ενυδρειο περιπου 30 λιτρα με σκοπο να φιλοξενησει εναν μονομαχο(το ψαρι θα το αγορασω αφου το σπιτι του θα ειναι ετοιμο).Διαβασα παρα πολυ μιας και μου αρεσει να κανω σωστα οτι ασχολουμε(ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ζωντανα πλασματα και την φροντιδα τους).Η βοηθεια που χρειαζομαι ειναι με τα φυτα.Θελω ονοματα καποιων φυτων για ενυδρειο μονομαχου,επειδη ειμαι καινουριος θα ηθελα να ειναι ανθεκτικα και να μην εχουν αναγκη πολλη φροντιδα.Επισης και καποιον κορμο για τον βυθο.Θα ηθελα να μαθω σε τι ειδους μαγαζια τα βρισκουμε(επαρχια εδω οχι πολλες δυνατοτητες πιστευω...) ποσο κοστιζουν τι φροντιδα θα χρειαζονται(λιπασματα?) πως θα στηθουν(αμμο?χαλικι?).Ολα οσα σας λεω ειναι για 30 λιτρα ενυδρειο με μονομαχο
Α και κατι αλλο.τα φυτα οσο θα στρωνω το φιλτρο(πανω απο μηνα) τι θα κανω με το νερο που δεν μπορω να το αλλαζω υπαρχει προβλημα?

οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ευχαριστω προκαταβολικα!!

Kαλως ηρθες στην παρεα μας.Ενα ενυδρειο 30 λιτρων δεν θελει και πολλα φυτα αν θελουμε να εχουμε λιγακι χωρο να κινειται το ψαρακι.Ιδανικα φυτα ειναι οι ανουμπιες,οι κρυπτοκορινες,τα μος,οι βαλισνεριες,η Hygrophila polysperma, τα οποια ειναι πολυ ευκολα και δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις και φυσικα τα φυτα επιφανειας τα οποια και θα υπερεκτιμησει ο μονομαχος σου.
Τα βρισκεις σε καταστηματα που ασχολουνται με ενυδρεια και εχουν μεγαλυτερη ποικιλια και ισως σε καποιο πετ σοπ που μπορει να εχει τμημα ενυδρειων.
Δεν θα εχουν προβλημα κατα την διαδικασια του στρωσιματος,καλο θα ηταν να τους βαζεις καποιο λιπασματακι αν και αυτα που σου ανεφερα δεν το χρειαζονται.
To βασικο ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου και σε αυτο δωσε πιο πολυ σημασια.Τα υπολοιπα ειναι απλα η σαλτσα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 10 queries