Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 03-09-11, 20:41
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω το εχω 16:00 - 00:00. Νομιζω το εχεις πολλες ωρες, αλλα ας σου πει καποιος πιο εμπειρος απο εμενα.
με αυτο το κυκλωμα εχεις μια προσομοιωση του καιρου στο ενυδρειο αου ,υπαρχουν φωτεινες καλοκαιρινες μερες η μουντες χειμερινες και στο ενυδρειο σου θα επικρατουν οι ιδιες συνθηκες ,εμενα μου αρεσει να εχω οσο ειναι δυνατο ποιο κοντα στο φυσικο περιβαλων το ενυδρειο μου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 Εμφάνιση μηνυμάτων
[IMG][/IMG]

Αυτο το κυκλωμα βασιζετε στην προηγουμενη κατασκευη εχω αλλαξη το θερμιστορ με μια ηλιακη κυψελη και τον ανεμιστιρα με ενα φωτιστικο με led.
Ετσι μπορης να δης την ανατολη και την δυση μεσα στο ενυδρειο σου την ωρα που γινετε ,αρκη το εστητιριο να βρησκετε σε ενα φωτινο δωματιο η εξω.


Υλικα
πανω δεξια μεταβλητη αντισταση 22 ΚΩ
κατω δεξια το τρανζιστορ IRFZ34N (αντεχη ως 30 Amper με ψυχτρα)
κατω αριστερα ηλιακη κυψελη (μπορητε να χρησημοποιησετε μια φωτοαντισταση αν θελετε δεν υπαρχη προβλημα)
το τροφοδοτικο αναλογα με την ταση που σας ζηταει το φωτηστικο σας εμενα δουλεδη στα 4,5
volt δεν υπαρχη προβλημα (μεχρι 12 ενοω μην βαλετε παραπανο) (προσοχη αν το φωτιστικο απο led τραβαει π.χ. 1.5 Αmper οπως το δικο μου το τροφοδοτικο να ειναι 2 η 3 Amper.
και ενα φωτιστικο με led
http://s1235.photobucket.com/albums/...Video-0006.mp4
test της συσκευής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη χαρης12666 : 03-09-11 στις 20:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries