Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 24-07-11, 21:46
kalantas Ο χρήστης kalantas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Περιοχή: ath
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις, το ποστ του delta66 ηταν το πιο σωστο...

τα "Χαλικια αργυλου" ναι ειναι πορωδη και ναι εχει εδω και καιρο αναπτυχθει πανω σε αυτα που βρισκονται στο φιλτρο μια μαυριλα/πρασινιλα/γλιτσα που υποθετω ειναι τα βακτηρια που κανουν τη φιλτρανση...

εκτως απο το φιλτρο τελευταια εχω αρχισει να τα προσθετω και στο δοχειο/ ενυδρειο με σκοπο να φτιαξω ενα υποστρωμα για να φυτεψω τιποτα (στην αρχη αυτα επιπλεουν μεχρι να αποροφησουν νερο κ να βαρυνουν)

ενυδριο δε θελω, αυτο που εχω κανει ειναι να προσπαθησω να προσομοιωσω μια λιμνουλα σε μικρες διαστασεις... το νερο απο το φιλτρο βγαινει ΕΛΑΦΡΩΣ πρασινο και μπορεις να δεις πολυ καλα μεσα του. ο λογος που φαινεται τοση πρασινηλα ειναι οτι εχουν κολησει στα τοιχοματα του δοχειου πρασινιλα (αλγη?? ) αλλα αν καθαριστει θα φαινονται τα ψαρια πολυ ανετα...


ολο το συστημα ξεκινησε με στοχο να εχω το νερο απο τα ψαρια για να ποτιζω τα φυτα της βεραντας (ειναι καλο λιπασμα)

καπως μεγαλυτερο δοχειο ενδεχομενως να εβαζα, αλλα δε θελω και ολυμπιακων προδιαγραφων...



αν μπορειτε να μου κανετε καμια προταση σε φυτο που θα μπορουσα να βαλω... αλλα δε θελω να ειναι κατω απο το νερο ολο το φυτο αλλα μονο η ριζα του η ο κορμος του...




το φιλτρο: η αντλια ανεβαζει το νερο στην κορυφη του μπουκαλιου και μετα αυτο μεσω της βαρυτητας ξαναπεφτει μεσα. το μπουκαλι εχει τοσες τρυπες ωστε να ειναι ολο γεματο αλλα να μη ξεχειλιζει. δηλαδη μεσα στο μουκαλι δεν υπαρχει καθολου αερας. μηπως αυτο ειναι κακο για τα βακτηρια που οπως ειπες delta66 ειναι αεροβια? να βρω τροπο να εχω αερα στο μπουκαλι?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01856 seconds with 10 queries