Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 27-05-11, 19:20
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να γνωρίζω την εμπειρία σου πάνω στο χόμπι,είναι ίσως δύσκολο για κάποιον αρχάριο να αντιληφθεί αν ένα ψάρι είναι σε καλή κατάσταση ή υποφέρει.Δε θα ξεχάσω όταν πριν ένα χρόνο με πήρε μια οικογενειακή φίλη τηλέφωνο για να με ρωτήσει γιατί το χρυσόψαρό της ζητούσε συνεχώς φαγητό!Ρωτώ <<Πώς το κατάλαβες?Έχει πάρει μαχαίρι και πιρούνι?>>.Μου έιπε πως ήταν συνεχώς στην επιφάνεια με ανοιχτό το στόμα.....

Πρέπει πάντως να επιβεβαιώσεις ότι όλες οι παράμετροι του νερού είναι εντάξει,γιατί η αμμωνία και τα νιτρώδη δε σκοτώνουν μόνο άμεσα τα ψάρια.Το στρες όμως που τους προκαλούν οι κακές συνθήκες (αμμωνία-νιτρώδη-υψηλά νιτρικα-υψηλή θερμοκρασία κτλ.)μπορούν να τα οδηγήσουν σε τρελά κυνηγητά,όχι απαραίτητα επιθετικά.Πολλές φορές δεν είναι εύκολο να καταλάβουμε πότε ένα ζωντανό υποφέρει,ειδικά αν είμαστε αρχάριοι.
Νιώθω ένοχος και υπεύθυνος για την απώλεια μίας ζωής.

Εμπιστεύτηκα το ζώον τα pet shop, και όταν έτυχε να το ψάξω παραπάνω ήταν ήδη αργά διότι είχε γίνει το κακό φαίνεται (κι ας ήταν μόλις δύο μέρες μετά που πήρα τα ψάρια)

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μου είπε

- Ζουν αρμονικά μαζί, χωρίς κανένα πρόβλημα
- Αν υπάρξει πρόβλημα με το νερό θα σου βγάλουν κάτι άσπρα σημαδάκια πάνω.

Εγώ άσπρα σημαδάκια δεν είδα πάντως...

Αλλά φταίω εγώ που τα πήρα για την κοπέλα μου, χωρίς να σκεφτώ πριν να ελέγξω όλες τις λεπτομέρειες στην τεράστια πηγή πληροφοριών που ονομάζεται διαδίκτυο.

Γιατί τόση παραπληροφόρηση γενικά όμως; Σε όσους έχω πει ότι τα ψάρια δεν ζουν σε γυάλες κι ότι θέλει στην ξεφτίλα κανά 2λιτρο το καθένα για να επιβιώσει και εν γένει να ζήσει και πολλά χρόνια, με κοροϊδεύουν...
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01511 seconds with 11 queries