Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-05-11, 21:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα apple snails, δεν είναι λοιπόν ιδανικά για να ρίξουν τις σκληρότητες κλπ σε ενυδρείο που θέλει χαμηλές σκληρότητες?

Έχω τύρφη, έχω diy CO2, με τα 200 σαλιγκάρια δεν θα μείνει ούτε γραμμάριο σκληρότητας!!!

Ή τα έχω καταλάβει λάθος?

Θα αρχίσω να τα πουλάω, 10 λεπτά το ένα, τα οκτώ μια ώρα, τα 20 ένα δίωρο, κοκ!
Εκτος απο καταναλωση ασβεσιου τι αλλο ειπαμε οτι κανουν?
Βρωμα.
Προτιμας να κατεβαζεις τις σκληροτητες και να ανεβαζεις νιτρικα (αλλα και αμμωνια νιτρωδη σε περιπτωση που δεν φτανει η βιολογια του φιλτρου)?
Επισης τα σαλιγκαρια σε χαμηλες σκληροτητες θα αρχισουν τα κελυφη τους να γινονται ευθραστα ή/και ασχημα.

Η ευτυχια σε ενα ενυδρειο ειναι να μπορεσεις να φτιαξεις ενα οσο πιο ισορροπημενο οικοσυστημα μπορεις, δεδομενης της δυσκολιας του μικρου μεγεθους του οποτε και της ασταθειας του.

Με 200 σαλιγκαρια πιστευεις οτι θα βοηθησεις στην επίτευξη του στοχου της ισορροπιας?

Μακαρι να μπορεσεις να κανεις περιουσια με τα σαλιγκαρια πουλωντας τα, αλλα σε πληροφορω οτι εκανα 6 μηνες να "ξεφορτωθω" 250 απο αυτα, οχι πουλωντας τα αλλά χαριζοντας τα.
Αναγκαστηκα να διπλασιασω καποια στιγμη τις αλλαγες νερου για την ανισορροπια που επεφεραν σε 400 λιτρα ενυδρειο (120+120 λιτρα αλλαγη την εβδομαδα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries