Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 06-05-11, 00:18
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Από πού να αρχίσω να γράφω... δεν ξέρω!
Χάρη, αρχικά να σε παρακαλέσω να χαμηλώσεις τους τόνους. Το να συζητάμε για το αν κάνει καλό το ξυλο στα σκυλιά ή αν κάποιοι έχουμε ασκήσει βία στο σκύλο μας το θεωρώ αστείο! Το σκύλο, τον οποιοδήποτε σκύλο, δεν τον χτυπάμε όποια βλακεία κ αν κάνει!

Τα σκυλιά όταν επιτίθενται στον άνθρωπο αδικαιολόγητα κατά 99% το κάνουν από ανασφάλεια και φόβο. Υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό που η επιθετικότητα αυτή οφείλεται σε νευρολογικά αίτια. Σε καμία περίπτωση δεν το κάνουν επειδή την εχουν δει μάγκες ή δυνατότεροι από τον άνθρωπο, ούτε επειδή την εχουν δει λιοντάρια ( ατυχής παρομοίωση διότι μιλάμε για άγριο ζώο- αν και πάλι η επίθεση τελικά γίνεται ως επί το πλείστον για λόγους άμυνας), ούτε επειδή μας θεωρούν τροφή, ούτε για εκδίκηση. Είναι σκυλιά που δεν έχουν κοινωνοικοποιηθεί σωστα, σκυλιά που έχουν κακοποιηθεί και παραμεληθεί. Προφανώς και ο σκύλος στον οποίο αναφερεσαι τέτοιο μεγάλωμα είχε από τα αφεντικά του. Το ιδιο θα πάθαινε και ένας σκύλος 10 ή 20 κιλων οποιασδηποτε φυλής. Το μέγεθος στην προκειμένη περίπτωση δεν παίζει ρόλο.

Επίσης, από τα 100 σκυλιά που θα κάνουν επίθεση στον άνθρωπο ζήτημα είναι αν τελικά ένα ή δύο από αυτά θα ολοκληρώσουν την επίθεσή τους δαγκώνοντας. Κι αυτό γιατι φοβούνται πολύ περισσότερο από τον άνθρωπο όταν επιτιθενται και το δάγκωμα είναι η τελευταία επιλογή άμυνας ενός σκύλου. Εν ολίγοις, αν ο σκύλος που λες, ήθελε να σε δαγκώσει, δεν θα τον σταματούσαν τα ''μπουνίδια'' αλλά θα έψαχνες ακόμα το πρόσωπό σου μιας κι ήσουν γονατιστος.

Όταν έχουμε να κανουμε με τέτοια σκυλιά ποτέ μα ποτέ δεν ασκούμε βια για να τα συνετισουμε αγαπητε Χάρη. Γιατί το μονο που καταφερνουμε είναι να προκαλούμε ακόμα μεγαλύτερη ανασφαλεια στο ζωο με ακόμα χειροτερα αποτελέσματα. Πολύ αμφιβάλω αν ο σκύλος που λες έστρωσε τελικά... Το πως συμπεριφερόμαστε σε σκυλιά με αδικαιολόγητη επιθετικότητα; Πήγαινε σε κάποιον σωστό εκπαιδευτή και ρωτα να μαθεις. Γνωρίζω τον τροπο αλλά δε θα στον γράψω γιατί έχω χαλάσει πολύ χρόνο και χρήμα στη ζωή μου για να μπορώ τώρα να γνωρίζω πέντε πράγματα για τα σκυλιά, οπότε αν θέλεις κάνε το ιδιο. Με δυο λόγια θα σου πω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να δειξεις σε ενα σκυλί ότι η συμπεριφορά του είναι λάθος. Σε κανέναν από αυτούς δεν υπάρχει η μέθοδος πλακώνω στα μπουνίδια.

Τα σκυλιά που μέχρι τώρα είχα ήταν κυρίως Γερμανικοί Ποιμενικοί, ενα Λάμπραντορ Ριτρίβερ και για λίγους μήνες έχω φιλοξενήσει και ένα Μαστίνο Ναπολιτανο. Δεν είχα ποτέ πατσαβουράκια και μπουμπούδες. Το δε Μαστίνο ( το έχω γράψει και σε άλλο ποστ) είχε αλλάξει κάμποσους ιδιοκτήτες γιατί ήταν πάρα πολύ επιθετικό ακόμα και ως προς τα αφεντικά του, εντελώς απείθαρχο κ ανυπάκουο. Όσο καιρο έμενε μαζί μου ήταν το πιο υπάκουο, τρυφερό και πειθαρχημενο σκυλί που πέρασε απο τα χέρια μου και άκρως προστατευτικό ως προς εμενα και το σπίτι μου. Και δε μιλάμε για Ροτβάιλερ αλλά για ένα αρσενικό πολλών περισσότερων κιλων και πολύ μεγαλύτερου ογκου, το οποίο κι αυτό ειχε χαρακτηριστεί ως τέρας από τους ασχετους που το είχαν.... Τα συμπερασματα δικά σου...

Φιλε Γιώργο (tsoum), ρωτάς τί θα κάναμε αν δεχόμασταν επίθεση από σκυλί. Προσωπικά έχω δεχτει δυο φορες επίθεση από σκυλιά, τη μια από Γερμανικό Ποιμενικό που εσπασε την αλυσίδα του οταν εγώ ημουν μέσα στη αυλή που ήταν κι αυτο και άλλη μια φορά από αγέλη αδεσποτων σκύλων στις 3 τη νύχτα. Η απάντηση είναι... δεν έκανα τίποτα! Επειδη γνωριζω ότι ειναι σχεδον αδύνατο να δαγκώσει ενα σκυλί, έκατσα ακίνητη, γύρισα το βλέμμα αλλού και τη γλίτωσα! Αν έκανα οτιδήποτε άλλο ισως από το Γερμανικό Ποιμενικο να ειχα κάποια σημάδια!

Κλείνοντας να πω οτι δεν έχω χτυπήσει ποτέ σκύλο μου αλλά ούτε και τα παιδιά μου και έχω τρία! Είμαι υπέρ της τιμωρίας που θεωρω πιο αποδοτική και στα παιδια και στα σκυλιά

Fishme1, τα βίντεό σου με γύρισαν αρκετά χρόνια πίσω! Η εκπαίδευση σε σκύλους εργασίας είναι η αγαπημενη μου! Το μαλινουά που είδα σε ένα βίντεο μου άρεσε πολύ! Εξαιρετικά εργασιακά σκυλιά! Εχεις μπει ποτέ στη θέση του υποτιθεμενου κακοποιού;;;; Έχεις φορεσει το γάντι;; Εκεί καταλαβαίνεις πόση δύναμη πραγματικά εχει το δάγκωμα του σκύλου!
__________________
 
Page generated in 0,02048 seconds with 11 queries