Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 01-05-11, 14:15
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

παιδια , οι τριχες στα φυτα συνεχιζουν.
εχω να ριξω λιπασμα πριν απο το Πασχα,εκει γυρω στο τελευταιο ποστ, εχω κανει 2 φορες αλλαγη νερου 40%. Εχω μειωσει τον φωτισμο στις 5 ωρες. Εχω αυξηση το co2 στις 150bubbles... σταδιακα. Οι τριχες ακαθεκτες!! και εχει γεμισει και μπροστα το τζαμι αλγη.... Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι. Τα εχω κοψει ολα. Μετρησα po4 και ειναι σχεδον 0ppm. Δειτε και τις φωτος και πειτε μου καμια συμβουλη να ακολουθησω. Εβαλα 2 sae την Παρασκευη μηπως βοηθησουν λιγο την κατασταση. Μηπως να κανω συσκοτηση?
Υπ'οψιν σημερα εκανα αλλαγη νερου 40% και κλαδεψα ενα 80% των φυλλων και των φυτων που ειχαν πιασει τα τριχιδια...

αν παω με αυτο απο το ποστ του Γιωργου, θα πρεπει να φτασω 30ppm ωστε να φυγουν οι αλγες.
Τωρα εχω kh 7 και ph 7.3 , αναλογα με το calculator εχω 10ppm. Να το φτασω 30ppm?

Υψηλού φωτισμού ενυδρεία:

Όπου έχουμε από 0,7 Watt/lt ή παραπάνω όπου σίγουρα χρειάζεται περισσότερο CO2 (μπουκάλα) και ένα καλό πρόγραμμα λίπανσης για να διατηρηθεί η σωστή ισορροπία για τα φυτά ώστε να αναπτύσσονται σωστά και να ανταγωνίζονται τις άλγες. Σε τέτοια ενυδρεία το CO2 θα πρέπει να το διατηρούμε σε περίπου 30 ppm. Τα νιτρικά (ΝΟ3) θα πρέπει να διατηρούνται περίπου στα 20 ppm ενώ τα φωσφορικά περίπου σε 1 ppm. Οι άλγες δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν το CO2 άρα είναι ο πιο ισχυρός μας σύμμαχος εναντίων τους! Ακόμα και υψηλότερα επίπεδα του CO2 (30 ppm) βοηθάει πολύ στην καταπολέμηση τους!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01357 seconds with 10 queries