Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-08-04, 05:11
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις!


Παιδιά καλώς σας βρήκα! Αυτό είναι το πρώτο μου Post εδώ!
Έχω ένα ενυδρείο εδώ κ 2 μήνες! Μου είπαν οτι τα πάω αρκετά καλα για newbie! (ένας φίλος ο οποίοε δούλευε στο pet shop Cosmo-Zoo)
Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρων (έτσι μου είπαν) μου το έκανα δώρο! Το έχω στρώσει με χαλίκι (μαυρο είναι δεν ξέρω αν είναι αυτό που μου είπαν: ασβεστόλιθος) έχω 3 διαφορετικά φυτά από τα οποία θα βάλω φωτογραφίες σύντομα γιατί δεν ξέρω τι είδους είναι! Το ένα μοιάζει με κρεμμύδι! Το άλλο έχει μία μανία να ξεριζώνεται κ να ανεβαίνει στην επιφάνεια να απλώνετε (μεγαλώνει πολύ γρήγορα) κ το τρίτο μοιάζει με θάμνος κ δεν μεγαλώνει καθόλου! Για διακόσμηση έχω 2 ρίζες. Μία 10 εκατ. κ μία 20 εκατ. Ένα κοχύλι, Έναν Παρθενώνα και μία σπηλιά!

Στα παρακάτω ψάρια θα βάλω φωτογραφίες για να τα αναγνωρίσετε!
Θα σας πώ τι ξέρω οτι έχω!

2 Όσκαρ 1 μάυρο - 1 άσπρο 10εκατοστών! το άσπρο θυληκό κ το μαύρο αρσενικο (αν κ μου είπαν οτι δεν είναι εύκολο να αναγνωριστεί) το μαύρο είναι ήρεμο αλλά πολύ λαίμαργο! (έφαγε κ μία κατσαρίδα που του έριξε ένας φίλος χωρίς να το ξέρω!) Το άσπρο είναι πολύ επιθετικό!

3 Παπαγαλόψαρα 2 5 εκατοστά - 1 3 εκατοστά! Τα 2 έχουν ζευγαρώσει 2 φορές! την μία δεν είδα μωρά αλλά μόνο αυγά που μετα από 2-3 μέρες εξαφανίστηκαν ενώ την άλλη είδα τα μωρά κ ζήσανε 5-7 μέρες (μετά έφυγα για ταξίδι 7 μέρες κ όταν γύρισα είχαν εξαφανιστεί!) το τρίτο κ μικρότερο παπαγαλόψαρο όλη μέρα κολυμπάει σαν τρελό!

2 Πλακόστωμους οι οποίοι τρώνε όλη μέρα κ έχουν μέγεθος 7-8 εκατοστά!

2 Μπλέ Κλωνάκια!

Είχα 2 κίτρινα κλωνάκια (πολύ δραστήρια κ έναν Black Sark με κόκκινη-πορτοκαλί ουρά) Το ένα το έφαγε ο "καρχαρίας" κ από τότε το άλλο είναι χωμένο στο εσωτερικό φίλτρο! Μόλις έβαλα τα μπλέ κλωνάκια μου φάγανε τον καρχαρία, κ χώθηκαν κ αυτά στο φίλτρο!

Από εξοπλυσμό έχω:
1 εξωτερικό φίλτρο Resun external filter AE-306.
1 εσωτερικό φίλτρο αγνώστης ταυτοτήτως!
1 "Αέρα" Resun A02000
2 Λάμπες 1philips 18watt/89 - 1Daylight άγνωστη!
1 CO2 depot
1 αυτόματη ταϊστρα
Το ενυδρείο λέγεται Genesis-80

Δέν έχω κάνει μετρήσεις! που μπορώ να βρώ ένα "kit" που να περιέχει όλα τα tests κ τα βελτιωτικά τους (π.χ. ph-Plus ph-Minus)?

-Έχω κάνει καλή επιλογή ψαριών;

-Πριν να φύγω για το ταξίδι μου το νερό ήταν τέλειο!!! (διάφανο εντελώς)΄
όταν γύρισα ήταν γεμάτο άλγη! καθάρισα τα βουλωμένα φίλτρα κ ξεθόλωσε κ εξαφανήστικε η άλγη! Αλλά ακόμα δεν έχει ξεθολώσει 100% Τί πρέπει να κάνω;

-Ρωτήστε με τίποτα! Μου αρέσει να ασχολούμε με το ενυδρείο!
__________________________________________________ ___________
Ξέχασα να ρωτήσω 1 λάμπα Black Light σε συνδιασμό με μία ειδική λάμπα για γρήγορη ανάπτυξη φυτών θα έχει μεγάλες επιπτώσεις;

Το νερό παλιότερα ήταν πολύ καθαρό! τώρα αιωρούνται κάποια μικροσοματίδια! σκέφτηκα οτι μπορεί να είναι κομματιασμένη τροφή που ξέφυγε από τα Όσκαρ. Μήπως πρέπει να τα αφήσω νυστικά κανα 2 μέρες;
__________________________________________________ ___________

Έχω να διαλέξω ανάμεσα σε 4 προτάσεις τις 2:
-Daylight Blue Reptile Buld 25 W
-Black-Light 8 W
-ARCADIA ΜARINE WHITE
-NARVA OCEANIC LIGHT

Προτείνετε τίποτα άλλο ποιό αποτελεσματικό αναπτυξη φυτών - ανάδειξη χρωμάτων; Εσείς τι χρησιμοποιείτε; Οι χρωματιστές λάμπες μήπως στρεσάρουν τα ψάρια μου;

Είναι καλό να χρησιμοποιώ βελτιοτικά νερού κ βιταμίνες κ αντιχλώρια κ τέτοιου είδους χημικά;
__________________________________________________ ___________

Εγώ το ενυδρείο μου το "έστρωσα" σε 1 εβδομάδα χωρίς τεστ! Έβαλα νερό αντιχλώρια ειδικά βακτηρίδια κ ειδικούς μύκητες! Μετά απο 6 μέρες έβαλα τα ψαράκια μου και τα φυτά μου! Λοιπόν; Έχετε να δηλώσετε κατι; Είμαι απλα τυχερώς; Θα μπορούσα να έχω απόλειες;

Επίσης, κατα την διάρκεια Black Out τα ψάρια πόσες ώρες έχουν αυτάρκεια; Άκουσα οτι μπορώ να μην χρησιμοποιώ αεραντλία αφου έχω 2 φίλτρα κ το ένα έχει βιόσφερες! είναι σωστο αυτό; είναι αλήθεια οτι υπάρχουν ταμπλέτες που δημιουργουν οξυγόνο; υπάρχει τίποτα σαν UPS η μπαταρία που μπορώ να χρησιμοποιείσω όσο υπάρχει Black Out?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02005 seconds with 11 queries