Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 22-04-11, 02:22
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Θα σου απαντήσω..... αλλά πρίν σου απαντήσω να σου πω το εξης..... αν ειναι για κάθε απάντηση που σου δίνω, να κανεις 10 διαφορετικες ερωτήσεις δεν θα κάνουμε άλλη δουλειά απο το να γράφουμε για κανα μήνα..... και επίσης αυτα τα πράγματα δεν μπορούν να γραφτουν σε ένα ποστ και να γινουν κατανοητά.... απο κοντα μπορουμε να μιλάμε ώρες ατελείωτες και να μην μας φθανουν.... κάποια πράγματα έπρεπε να τα ξέρεις και οχι να τα ρωτας αλλα τέλος παντον.....

για τα ντοπαρισμένα ψάρια πήγαινε ρώτα τον Κο Kuan πως τα ξεχωρίζει και αν εχει ποτε ντοπαρει ψάρια και αν δεν ξέρεις ποιος ειναι ελπίζω καποια στιγμη να εχεις την τιμη (και εγω) να τον γνωρισουμε.....

Η εκπαιδευση για κάθε χομπίστα ειναι διαφορετική υπόθεση..... για εμένα τα κυρια σημεια ειναι α)προσομοίωση ενυδρείου.... αυτο σημαινει οτι στους μεγαλυτερους διαγωνισμους δίσκων δίνουν απο πρίν στους διαγωνιζομενους τις διαστασεις των ενυδρείων τους καθώς και τι λαμπες χρησιμοποιούν κτλ.... οποτε φτιαχνεις ενα ενυδρείο με τις ιδιες διαστάσεις και λαμπες οπου θα περάσει κάποιο καιρο το ψαρι πριν φυγει για διαγωνισμο β)εξικοίωση με τον ανθρωπο.... στον διαγωνισμό θα περάσουν χιλιαδες ανθρωποι απο μπροστά του (ειναι δημοφιλείς οι ατιμοι οι διαγωνισμοι) και καλο ειναι να ειναι εξικειωμενο το ψαρι για να μην στρεσσαρεται επίσης χανεις πόντους απο τους κριτες αν το ψαρι ειναι κρυμμένο πισω στην γωνια και δεν στεκεται μπροστα στον κριτη με όλη το μεγαλείο που χαρακτηριζει τον δίσκο.... αυτο επιτυγχανεται με το να τοποθετηθει το ενυδρείο προσομείοσης σε χώρο στο σπίτι που περνανε συνέχεια άνθρωποι απο μπροστα αλλα και με αλλες μεθόδους (ξερει ο Φαν να τον ρωτήσεις για οικίες μεθοδους) και γ) προσομείοση μεταφοράς που περιλαμβάνει πολλά πραγματα μεταξυ των αλλων να βάζεις το ψάρι 1 μηνα πριν το διαγωνισμό σε σακουλα και κουτα για όσες ώρες θα κρατήσει η πτήση του και η μεταφορά του... αρχίζοντας απο 1 ωρα και αυξάνοντας σταδιακά......

υπάρχουν παρα πολλα ακόμα αλλα για εμενα αυτα ειναι τα ποιο σημαντικα.... αν με ρωτήσεις αν θα εκανα εκπαιδευση εγω θα σου ελεγα πως όχι..... οχι γιατι το λυπάμαι και αλλες τέτοιες βλακείες για μικρά παιδια...... αλλα γιατι το αποτέλεσμα που εχει η εκπαίδευση του δίσκου ειναι μικρής σημασίας για εμένα.... απο την αλλη δεν εχω την ανάλογη πειρα σε αυτο το πράγμα οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα....

οσο για το ταλέντο με aquascaping ειπαμε ειναι αλλο χομπυ.... εγω τελείωσα με την κυπουρικη ενυδρείου χρόνια πριν και ουτε θα την ξαναποιάσω.... η υποχρέωση να μεγαλώσεις ενα ψάρι ειναι ονως σημαντική.... να το μεγαλώσεις σε Show grade βαθμο ειναι ταλέντο και εκει παίζουν ένα κάρο πράγματα που και πάλι δεν μπορουν να ειπωθουν σε μια πρόταση και θέλει ενα κάρο συζητηση και κουβεντα γι αυτο... εγώ που νομιζα οτι ήξερα τουλάχιστον τα βασικα γι αυτο οταν μου ειπε την ρουτινα που ακολουθει ο Ταν στην Γερμανία μου πεσαν τα δόντια.... το 1/5 προσπαθησα απο την ρουτινα του να κανω στα δικα μου και ειδα αλλα ψαρια..... για το αν θα παρεις εσυ η το ψαρι τα ευσημα δεν απαντώ γιατι θηγεται η νοημοσίνη μου μόνο και μονο που με ρωτας μου κανει σαν να με ειρωνευεσαι δλδ..... ξερω θα μου πεις καμια σχεση γι αυτο μην απαντησεις και δεν απανταω και γω) οσο για τα ευσημα του εκτροφέα θα σου πω οτι στους νικητες ηταν και χομπίστες......

για οτι αλλο ερώτημα εχεις που ειναι πολλα απαπα μόνο απο κοντά διοτι για μενα αυτο το ποστ με αυτα τα ερωτήματα και με αυτη την μορφη που εχει παρει μαλλον παραπληροφόρηση δινει παρα οτιδηποτε αλλο... φυσιολάτρης δεν ειμαι και το χομπυ μου δεν το θεωρω φυσιολατρικό..... ασχολουμε με εκτροφης ψάρια γεννετικά βελτιωμένα, μεγαλωμένα για διαγωνισμους και για μένα περνούν πολύ πιο ομορφα απο οποιονδήποτε βιοτοπο ή βιοτοπικο φτιαγμενο ενυδρείο.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Διακρίνω μια επιθετικότητα προς τις σκεψεις του Γιωργου στις οποιες δεν ειδα κατι επιθετικο προς κανεναν, ουτε καμμια διαθεση να "πεισει" κανεναν.
Ομολογω οτι με ενοχλησε πολυ η φραση "ενω αλλοι κανουν αλματα εμεις πάμε σταθερα με βηματα προς τα πίσω", και θα ηθελα μια εξηγηση για το τι θεωρειται αλμα, και τι κινηση προς τα πισω.

Δεν υπάρχει καμια επιθετικότητα προς τον Γιώργο (επίσης ειναι moderator και μεγάλο παιδι) απλά γινεται συνέχεια λογος για το ιδιο πράγμα και εχει γινει και στο παρελθον (σε αλλο χωρο) με παρομοια λογια και θεωρώ μιας και ειναι πολυσηζητημενο οτι η επανάληψη η ξαναεπαναληψη και η ξαναεπαναληψη δημιουργεί λάθος εντυπώσεις οποτε καλό ειναι να υπαρξει και ο αντιλογος και μαλιστα ευγενικα ζητησα συγμωμη αν το υφος μου ειναι καπως......

τα βηματα προς τα πίσω ειναι οτι στο εξωτερικο γινονται κινήσεις διαγωνισμων, συλλογοι δίσκων διαγωνισμων, καινουριες οργανώσεις διαγωνισμών, ομάδες απο καθε χώρα με δισκους διαγωνισμών και εδω οχι μονο δεν κάνουμε κάτι αλλα στην ουσία καθόμαστε και ειτε το συζητάμε ειτε το κρίνουμε έιτε ρωτάμε να μαθουμε τι γινεται στους διαγωνισμους..... και ασχολιομαστε με το πως θα κοιμηθει ο δισκος..... δισκαδες ειμαστε με ολη την σημασία της λέξεως και προσωπικα εχω βαρεθει να ακουω για ψυχολογία δίσκου και πυρινικη δισκοφυσικη...... και πάλι συγνωμη αν ακουγομαι κάπως αν οντως ετσι ειναι δεν το ξανασυζητουμε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harry : 22-04-11 στις 02:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02956 seconds with 10 queries