Θέμα: δισκοι?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 17-04-11, 19:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χαραμάδας Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΛΕ....επιτέλους λίγη δράση σε αυτή την ενότητα..
Αντε γιατί είχαμε ατονίσει και αναρωτιόμουν πότε θα ξεκινήσει άλλο ένα θέμα με δίσκους-λίτρα..
ilias13...καλέ μου φίλε απ' ότι έγραψες θα έρθεις στην αυριανή συνάντηση...οπότε θα τα πούμε από κοντά.
Φυσικά αν έχεις χρόνο....μετά θα πάμε μια βολτίτσα από το σπίτι μου,να δεις ένα 600άρι με 40+ ευτυχισμένους δίσκους.....ένα 100αρι (σαν το δικό σου περ.) με 8 ευτυχισμένους δίσκους και ένα 60άρι με 5 ευτυχισμένους δίσκους...και να βγάλεις φίλε μου τα συμπεράσματά σου....γιατί καλή η θεωρία αλλά καλύτερη η πράξη..
Χάρη κανόνισε καμιά κατάσταση για το καλοκαίρι εκεί στη Σάμο (να έρθω να δώ και τα θηρία σου) και άσε τα ''μπουνίδια'' και τις ''θεωρίες''..
Σωτήρη 7 μου αρέσει το χιούμορ σου...άνεφ πλάκας...αν ανέβεις επάνω στείλε μην. να βρεθούμε..
Θα σε παρακαλούσα επειδή διαβάζουν και κάποιοι που ασχολούνται με τους δίσκους όσα χρόνια εσύ βρίσκεσαι εν ζωή, να μην γράφεις .... "ότι να 'ναι" (στο έγραψα ευγενικά).
Με ποίο τρόπο θα μπορέσει να βγάλει τα συμπεράσματα του .... όταν το παλικάρι δηλώνει άγνοια; Εγώ αν κάνω επίσκεψη στην NASA .... θα καταλάβω όσα ένας αστροναύτης;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενυδρειο 96 λιτρων εχω 3 γατοψαρα(bronze,silver,albino)3 sae,3 γαριδες amano shrimp, 2 kuhli loach,1 Gyrinocheilus aymonieri και 1apple snail.χαλικι της hobby το aqualit k απο φυτα microsorum pteropus k egeria densa.θελω να προσθεσω ενα μικρο κοπαδακι απο 10-12 μικρα ψαρακια οπως τα neon tetra που να ταιριαζουν μεταξυ τουσ κ 2-3 δισκουσ.τι λετε?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω κανεi μετρηση ph
Φίλε μου το βασικότερο πράγμα στη σωστή διατήρηση των ενυδρείων είναι οι μετρήσεις .... και φυσικά όχι μόνο του ΡΗ.
Εφ' όσον τις γνωρίζεις ... μπορείς να έχεις "εικόνα" του τι συμβαίνει και παράλληλα να κάνεις τις ανάλογες κινήσεις για βελτίωση (αν αυτό απαιτείται).
Τα είδη που θα φιλοξενήσεις τα ελέγχεις (συνθήκες νερού, θερμοκρασία, ιδιαιτερότητες του είδους π.χ. αν είναι κοπαδοψαρο, μέγεθος ενυδρείου που απαιτούν, κλπ.) από πριν ... για να ξέρεις αν αυτό μπορεί να γίνει στο ενυδρείο σου.
Για παράδειγμα φιλοξενείς κόρυ που είναι κοπαδόψαρα και εσύ έχεις μόνο 3 ενώ θα έπρεπε να έχεις σαν μικρότερο αριθμό 6-8.
Θεωρώ ότι πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση για ψάρια, θα πρέπει να βελτιώσεις αρκετά τις γνώσεις σου. Υπάρχουν ψάρια από εύκολα μέχρι πολύ δύσκολα, αλλά και αυτό καθορίζεται το επίπεδο που βρίσκεσαι στο χόμπι.
Οι άσχημες καταστάσεις ξεκινάνε από την στιγμή που θα αρχίσεις να βαδίζεις πιο γρήγορα .... απ' όσο γνωρίζεις να το κάνεις.
ΜΗΝ ξεχνάς ότι αναλαμβάνεις το βαρύ έργο να διατηρείς στη ζωή κάποιες ψυχούλες των οποίων η απαίτηση είναι η σωστή ΔΙΑβίωση και όχι η ΕΠΙβίωση.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 17-04-11 στις 19:29 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01984 seconds with 11 queries