Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 12-04-11, 18:09
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dryhammer Εμφάνιση μηνυμάτων
Μυρτώ δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι, βασικά μου το έδωσε ένας φίλος μου που δεν το ήθελε. τι εννοείς "αληθινά φυτά"; φίλτρο και θερμοστάστης πόσο κοστίζουν; ντινος στο νερό δεν βάζω τπτ. έχω ακούσει για αντιχλώριο και κάτι άλλα που βάζουν μέσα αλλά για τροπικά ψάρια μονο. θέλω δουλίτσα, θα κοιτάξω το φορουμ για παραπάνω πληροφορίες.
Καλως ήρθες και ααπό μένα!
Κατ'αρχάς ο μονομάχος σου μοιαζει κούκλος, να τον χαίρεσαι!
Τα λίτρα σου μπορείς να τα βρεις πολλαπλασιάζοντας το μήκος , πλάτος , υψος μετρημένα σε dm (1dm= 10cm).Ετσι αν μήκος είναι 28cm και το πλάτος 16cm και αν υπολογίζω σωστά το ύψος σε 20cm, έχεις περίπου 9 λιτρα ενυδρειάκι.
Στο νερό της αλλαγής να βάζεις οπωσδήποτε αντιχλώριο: εξουδετερώνει το χλώριο που έχει το νερό της βρύσης. Πόσο πρεπει να βάλεις το γράφει στην συσκευασία.
Ενα μικρό φιλτρακι κανει γύρω στα 10Ε, αλλα ας μας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι αν σε αυτό το μεγεθος ενυδρείου θα αρκούσε ένα αερόφιλτρο και μόνο. Για αυτόνομη θέρμανση που συνηθίζω να λέω θελεις ενα θερμαντήρα: χωρίζονται σε διαφορα μεγέθη αναλογα με τα βατ. Εσυ χρειάζεσαι τον πιο μικρό 25βατ. Πηρα προσφατα 15Ε.
Αληθινα φυτά είναι υδρόβια φυτά που εκτός από ομορφια, χρησιμευουν και στα ψαρια να κρυβονται.
Το κοραλι θα το έβγαζα κι εγω οπως σου έχουν ήδη πεί , γιατί ο ψαρής μπορεί να τραυματιστεί ευκολα εκεί.
Μην ανυσηχείς παντως, όλα σιγα σιγα θα τα βρεις και μονος σου με λίγο διαβασμα. Τον μονομαχο δε, μεχρι και όνομα θα του βγαλεις. Αν παρατηρήσεις στο φόρουμ είναι τα μοναδικά ψαρια που τους δίνουμε και όνομα. Μοναδικοί χαρακτήρες!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 11 queries