Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #161  
Παλιά 12-04-11, 16:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
..πλεον εχει περασει αρκετος καιρος ..αλλα θα ηταν ενδιαφερον να μας αναφερεις τι κοστη και τι δαπανες εχεις καθε μηνα πχ απο ΔΕΗ σε αντλιες κλπ καθως και σε τροφες κλπ κλπ ..αν εχεις χρονο ριξε λιγο φως ..
Θα κάνω μια προσπάθεια απόψε να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες (παλαιότερες λήψεις).

Όσο για την ενέργεια που καταναλώνει ο εξοπλισμός μου είναι:
2 Αντλίες Sequence 12,000 λίτρα την ώρα (72-92 watt X2)
1 UV ProClear Advantage (twin 55 watt) 110 watt
1 Air pump 70 (70 λίτρα το λεπτό) 34 watt
Σύνολο κάπου στα 315 watt
Mε τις τρέχουσες τιμές που έχετε στην Ελλάδα, μπορείτε και να υπολογίσετε την ολική κατανάλωση. Επίσης εύκολο είναι να βρείτε και πόσο κοστίζει ο κάθε εξοπλισμός ξεχωριστά από το διαδίκτυο.

Το τάισμα των ψαριών είναι ένα πολύ περίπλοκο θέμα. Αναλόγως του βιοφορτίου που έχεις, πρέπει να έχεις ανάλογα κιλά βιολογικού υλικου (στην περίπτωση μου Κ1) ώστε τα ψάρια να παίρνουν κάπου το 5% του γενικού τους βάρους ημερισίως αναλόγως θερμοκρασίας νερού. Αν υπολογίσετε ότι στα 10 κιλά βιοφορτίο απαιτείται μισό κιλό τροφή, τότε πολύ εύκολα διαπιστώνετε ότι ΠΡΕΠΕΙ να διαθέτετε το απόλυτο της φίλτρανσης.

Τροφή έχω 4 είδη, τα 3 σακουλάκια της hikari (Ekonomy - Gold - Wheat Germ ) και ένα της evolution aqua (Silk worm). Αναλόγως εποχής, ταΐζεις με την ανάλογη τροφή ή και σε συνδυασμό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 10 queries