Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 04-04-11, 01:01
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από piranha3 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια...ειμαι ψυκτικος και διαβασα το θεμα-αγγελια με περιεργια..
πρωτα απ ολα το ψυγειο που ζητας στην αγγελια (οικιακο) σαν αυτο που εχουμε στο σπιτι δεν σου κανει..χρειαζεσαι fix moter που ειναι συμπιεστης,αεροψυκτος συμπικνωτης, εκτονοτικη βαλβιδα και χρησιμοπιειται σε ψυκτικους θαλαμους η επαγγελματικη ψυξη..σαν αυτο που ειχε το θεματακι που το εμπνευστικες απο το tsamisaquarium..η ιδεα σου να κανεις το ενυδρειο σκουρο χρωμα για να μην φαινεται ασχημα ειναι το ιδανικοτερο που μπορεις να κανεις.. εγω θα σου πρωτεινα να ακουλουθησεις πιστα το θεμα tsamisaquarium και να κανεις την δικια σου πινελια με το σκουρο χρωμα..δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερος diy τροπος..φιλε demka δεν θα το συνηστουσα δεν μου φενεται αποτελεσματικη ιδεα αποψη μου βεβαια...καλη συνεχεια σε οτι και αν αποφασησεις

φιλικα γιαννης
Βρε καλως τον!
Αντε να μαζευομαστε οι γνωστες και οι wanabe!
Φιλε μου σε ευχαριστω που μπηκες στην διαδικασια να βοηθησεις.
Η σκεψη ηταν να χρησιμοποιησω μαυρο τζαμι, για να κρυψω την σερπαντινα στην πλατη του ενυδρειου.
Οχι ολο το ενυδρειο!
Στο μεταξυ το εψαξα λιγο, και ειδα οτι χρειαζεται ενας αεροψυκτος συμπυκνωτης (αν το λεω καλα), που ομως θα πρεπει να ειναι κατα προτιμηση σε εξωτερικο χωρο, αλλιως θα ζεσταινει τον χωρο που θελουμε να τοποθετησουμε την σερπαντινα (στην προκειμενη περιπτωση το καθιστικο μας που εχουμε το ενυδρειο), αλλιως θα εχει μειωμενη αποδοση.
Τα λεω καλα;
Για τα κομπακτ μοτερ που λες, εχεις καποια ιδεα σε τι χωρητικοτητα (ισχυς) θα πρεπει να ειναι;
Επισης καποιο κοστος και πηγη;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από satking Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και απο μενα!!!! ψυκτικος και εγω!!! σωστα ολα αυτα που λετε!!! θα συνφωνισω με τον γιαννη σε αυτα που λεει... και ερχομαι και ρωταω τωρα εγω γιατι να δωσω 250 ευρω και να φτιαξω μια κατασκευη που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα δουλεψει ποτε στο 100% της ουτε και στο 70% θα ελεγα εγω...και να μην βαλω ενα κλιματιστικο στο χωρο με 350 ευρα και να δροσιζομαι και γω???


παντος αν θελετε να ασχολιθητε αυτος ειναι ενας ψυκτικος κυκλος!!!!
Καλως τον και σε σενα!
Το λινκ που εβαλες πολυ καλο!
Ειχα βρει κατι παρομοιο, αλλα αυτο εχει και επεξηγηση!
Σωστη η σκεψη σου για το κλιματιστικο, αλλα εδω το βαζουμε σε αλλη βαση.
Ναι μεν ειναι και το θεμα κοστους, αλλα απο την αλλη ειναι και η χαρα και η ικανοποιηση του diy.
Επειτα το air condition, δεν εχει μεγαλυτερη καταναλωση απο την ψυκτικη μοναδα ενος μεσου ενυδρειου;
Στην δικια μου περιπτωση μιλαω για 80 λιτρα μονο.
Επειτα θα ειναι κατι αυτονομο, που δεν θα χρειαζεται να ανοιγοκλεινεις κατι εσυ.

Αληθεια, δοθεισης ευκαιριας να ρωτησω κατι τα παιδια που ειναι του επαγγελματος:
Προσφατα τοποθετησα controller για τον ελεγχο της θερμοκρασιας και στα 2 ενυδρεια μου, και εχουν μια λειτουργια που οταν κοβεται το ρευμα και επανελθει, καθυστερουν να αναψουν την ψυκτικη μοναδα, με ρυθμιζομενο χρονο, για προστασια του συμπιεστη.
Απο τι κινδυνευει;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
που θα συνδεεται με σωληνες (μονωμενους).(οταν λες μονωμενους ?)
Ουπς! τωρα το προσεξα!
Σκεφτομουν να τους επενδυσω με καποιο λαστιχο, ενυδρειου ας πουμε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι να το βαλεις στο ενυδρειο βαλε σερπαντινα ινοξ ειναι και μικρη και δε θα χριαστει να κανεις ολοκληρη κατασκευη

εγω πρωτηνα το ινοξ δοχειο για να τα εχεις ολα μεσα στο ντουλαπι και να μη φενετε τιποτα μονο η σωληνες απο το εξωτερικο σου φιλτρο και ανα πασα στιγμη θες το βγαζεις και το πας στην αποθηκη χωρις να του κανεις καποια ζημια
-------------------------
http://www.greekdiscus.com/test2000/...FC%E9%EB%E5%F1

δες αυτο για να παρεις μια ιδεα το τι λεω
Καπου ειχα διαβασει οτι και το inox, με τον καιρο οξειδωνεται, και γινεται επικινδυνο για τα ψαρια.
Τι λετε;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 04-04-11 στις 01:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01979 seconds with 11 queries