Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 19-07-04, 16:41
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μάνο αυτό που λες δεν είναι απόλυτο , αφτο ισχύει για τα πελαγίσια ειδη , μια σαλίάρα φερηπειν ή καποιο ''ρηχό'' είδος μέχρι τους 30
Αυτό που είναι το κρίσιμο στην όλη υπόθεση της θερμοκρασίας δεν είναι η 'ζέστη' που θα νίωσει το ψάρι ούτε και η διαφορά πυκνώτητας ( η τελευταία λέξη συκώνει μπόλικη συζίτηση αλλα αν το ψάρι είναι υγειής , η όσμοση θα δουλέψει ) , αλλα πιο κρίσιμο είναι το οξυγώνο!. Ανάλογα με τη θερμοκρασία του νερού διαφοροποιήται και η ποσότητα ο2 που υπάρχει διαλυμέηι μέσα στο νερό , στους 21c ~ 10 ppm , στους 26~8 ενώ στους 31~7 και λιγότερο , ενα 'κρύο' ψάρι που έχει συνιθίσει σε τιμές απο 6ppm για μερικους μήνες (όλα τα τροπικά και μερικά μεσογειακά νερά ) εώς και 15 ppm το χειμώνα , σε ένα τροπικό ενυδρείο μπορεί να αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα κατα τη διάρκεια της νύχτας απου μειώνετε δραστικά το οξυγώνο και τα παρελκόμενα βλ. ΡΗ .

Αυτά που είπα παραπάνω όμως δεσμέυουν εμένα και μόνο οπότε Tropheus ότι και να γίνει μη μου ζητάς λογαριασμό μετα ,

Υ.Γ. 'Εχω ένα βιβλίο που κατα τη γνώμη μου είναι το πιό τίμιο και χρήσιμο για έναν πρωτάρη του θαλασσινού , η ερώτηση προς το Mod , Nα κάνω ένα ριβιουδάκι ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,07691 seconds with 11 queries