Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 31-03-11, 08:12
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Λογικό. Άρα θα μπορώ να κάνω μόνο 10-15% αλλαγή νερού αρχικά. Επειδή το ενυδρείο είναι στρωμένο, ίσως το 10-15% να είναι αρκετό.

Για την προετοιμασία του νερού, τι χρειάζεται να ξέρω? Στο υπάρχον ενυδρείο, βάζω νερό βρύσης-θερμοσύφωνα, με το χέρι υπολογίζω να είναι περίπου στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, βάζω αντιχλώριο (περισσότερο από όσο υποτίθεται αρκεί) και πλουτς μέσα, κουβαδάκι κουβαδάκι. Η λεκάνη που χρησιμοποιώ, χωράει 10 λίτρα, κι έτσι επαναλαμβάνω την διαδικασία τρεις φορές (για το 110 λίτρων ενυδρείο μου)

Το νέο ενυδρείο, θα πρέπει να έχει PH 6,5. Ήδη ο φίλος που μου το δίνει, χρησιμοποιεί τύρφη. Έχει κι ένα κούτσουρο μέσα, μοπάνι (ή κάπως έτσι) που ρίχνει κι αυτό το ph και την σκληρότητα.

Θα χρειαστώ κάποια αντλία για την μεταφορά του νερού ή με την βαρύτητα θα μεταφέρεται? Μπορώ να βάζω στο βαρέλι το μαντζαφλάρι της εισαγωγής του φίλτρου, για να μεταφερθεί το νερό στο ενυδρείο ή θα βλάπτει το πεντακάθαρο νερό την βιολογία του φίλτρου?

Θα χρειαστώ θερμάστρα στο βαρέλι (ή σε κάθε βαρέλι)? Απλώς βουτάω μέσα την τύρφη και περιμένω κάποιο χρόνο μέχρι να μαλακώσει το νερό? Χρειάζεται κυκλοφορητής όσο θα περιμένει το νερό στο βαρέλι?

Γιατί να είναι αυτόματα τα συστήματα? παίρνει τόσο πολύ χρόνο που εγώ δεν θα μπορώ να επιβλέπω?

Από που να πάρω Α/Ο? Που να απευθυνθώ? Γιατί εάν ρωτήσω σε πετ σοπ, θα με γδάρουν ζωντανό!

ΥΓ. Τελικά αγόρασα 4 60λιτρα. Ε ρε ελιές που θα χωρέσουν!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01404 seconds with 11 queries