Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-03-11, 23:46
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΟ PH

Καλησπερα σε ολους!

Εχω ενα ενυδρειακι 63 λιτρων με black phantom tetra και otocinclus affinis.Οταν εστησα το ενυδρειο και το γεμισα με νερο βρυσης επαιρνα μετρησεις gh=8, kh=6 ph= 7,5-8.Προσπαθησα να ριξω το ph με τυρφη γιατι τα ψαρια που εχω θελουν μαλακοτερο νερο και ενω επεφταν σιγα σιγα οι σκληροτητες οσο αυξανα την τυρφη το ph δεν επεφτε.Τελικα σκεφτηκα οτι το φιλτρο εχει μικρη χωριτικοτητα και η τυρφη που παιρνει δεν ειναι αρκετη οποτε αγορασα φιλτρο αντιστροφης οσμωσης.Στην πρωτη αλλαγη νερου που εβαλα νερο απο Α/Ο (60% νερο Α/Ο και 40% νερο βρυσης) οι σκληροτητες επεσαν κι αλλο (gh=5,5 kh=3) και το ph επιτελους επεσε στο 7.Σημερα, 10 μερες μετα την αλλαγη νερου εκεινη ξαναπηρα μετρησεις και βρηκα λιγο ανεβασμενη την kh (3,5) και το ph=7,5...
Παραξενευτηκα και κοιταζοντας το χαλικι απο κοντα ειδα οτι εχει που και που ασπρα σπασμενα κομματακια που μοιαζουν να ειναι απο κοχυλια και ειδα κι ενα μικρο κοχυλακι ολοκληρο!Σκεφτηκα πως αυτος ειναι ο λογος που μου ανεβαινουν η kh και το ph...
Τα κομματακια αυτα σε σχεση με τον υπολοιπο ογκο του χαλικιου δεν ειναι πολλα βεβαια...αλλα υπαρχουν.
Οταν πηρα το χαλικι δεν ειχα ιδεα οτι ειχε και τετοια πραγματα μεσα αλλα πηγαινα ετσι κι αλλιως για αλλα ψαρια (πλατυ) οποτε δεν το πολυεψαχνα κιολας...
Φοβαμαι πως το χαλικι ειναι εντελως ακαταλληλο αλλα τωρα δεν αλλαζει αυτο...
Τωρα το ερωτημα ειναι αν παλευεται η κατασταση...
Αν κανω αλλαγες μονο με νερο Α/Ο ή εστω το μεγαλυτερο ποσοστο του νερου της αλλαγης να ειναι απο Α/Ο και τις κανω εβδομαδιαια κι οχι ανα 10 μερες για να ειναι πιο συχνες και να μην προλαβαινει να επηρεαστει το νερο, θα εχω αποτελεσμα...να μην μου ανεβαινουν ph κλπ?
Θα υπαρχει προβλημα στα ψαρια αν ειναι το περισσοτερο νερο απο Α/Ο τη στιγμη που αλατα εχει το χαλικι λογω κοχυλιων και αντε να βαζω και λιγο βρυσης σε μια αναλογια 80-20 ή 90-10 τοις εκατο?
Eπισης μια αλλη ερωτηση...αυτο θα κρατησει για παντα ή σιγα σιγα θα ξεθυμανουν και θα σταματησουν να επηρεαζουν το νερο του ενυδρειου αυτα τα κομματια κοχυλιων κλπ?Οπως π.χ. τα ξυλα που βγαζουν τανινες στο νερο μεχρι που καποια στιγμη σταματανε γιατι δεν εχουν να βγαλουν αλλο...


Τα φωτα σας παιδια...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01548 seconds with 10 queries