Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 29-06-04, 11:09
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Re: apadhsh

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
ti na pw!me trelanes file mou k na sou pw giati???
1on giati poli apla to enydreio pou agorasa mou eipan oti einai apo ta korifaia k me texnologia pou mazeuei tous idratmous k epipleon oti einai katalilo gia thalassino.den mou to eipan gia na to agorasw giati einai gnwstos mou autos pou mou me vohthaei na to steisw.
2on opws eipa k prin to palikari pou me vohthaei exei sthsei pola thalassina k exei peira se auta.
padws exw skimmer k to agorasa 150 e(red sea).
diavase k to prwto mhnyma pou exw grapsei....
perimenw apadhsh.
Χμμμ ναι.. Νομιζα ότι έγραψες ότι θα παρεις και το σκιμμερ....
Τεσπα.. Αφου το έχεις ρίκτο και αυτο απανω αλλα μετα τον κύκλο.

Χμμμ τεχνολογια που μαζέυει τους υδρατμους... ναι .. μπορει να πεις και έτσι τα κουρμπαριστα πλαστικα πανω στο καπακι. Με μια μικρη διαφορα.
Εφοσον δεν έχεις τσιλλερ που να σου κρυώνει το νερο, τοτε σου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η εξατμιση για να ριχνει την θερμοκρασια του νερου. Επιπλεον αυτο που δεν σου είπανε είναι οτι οι λαμπες βγαζουν πολυ θερμοτητα. Μπορει να είναι σε σώστες παραμετρους στην Βορεια Ιταλια που παραγονται τα Καϋμαν και που έχουν και λίγο κρυο αλλα εδω στο Ελλαντα θα οδηγήσουν το ενειδρειο σου σε αυξηση θερμοκρασιας.

Να ξεκαθαρίσω κατι. Δεν σου κριτικαρω το ενυδρειο. Ζητησες όμως μια γνωμη και αυτη λαμβανεις. Απλα σου αναφερω οτι εγω όταν είδα το δικο σου ενυδρειο (σε καταστημα ) η πρωτη μου κουβέντα ήταν "χμμ καλη ποιότητα γυαλιού και κόλλησης , χμμμ πολλή πλαστικούρα στο καπακι που έτσι και αλλιως θα φύγει για να μπουν σωστα φώτα και καπακι για reef.... ΠΑΝΑΓΙΩΩΩΤΤΗΗΗΗΗΗΗ Ποσο για την δεξαμενη μονο;;!"

Αυτο που δεν βλεπω όμως να συζητας και ειναι απολυτα συμαντικο και επειγον είναι το φίλτρο. Τι θα κανεις με αυτο το θεμα ;

Το φιλτρακι που έχει μεσα δεν κανει ούτε για "ζήτω".
Αν είχες γκαπακια ίσως, αλλα και στο αντοιστιχο ενυδρειο μου με τα αναρχογκαπιδια , εγω το αφαιρεσα για τον απλο λόγο
οτι μπουκώνε ευκολα , και για να το βγαλω για συντήρηση έπρεπε να βγαλω όλο το καπακι .
Συν το γεγονος ότι εύρισκα συνεχεια νεογνα μεσα.

Μήπως πρεπει να σκεφτεις την λύση του Sump;;;;
Σου ξαναθυμίζω ότι είναι το βολικο μερος για Φιλτρο, Σκιμμερ, βιολογικο φιλτρο , Χημικο (εξτρα του σκιμμερ) , Refugium , προσθήκες νερου χώρις να επηρεάζεις τον κυρίως όγκο του ενυδρειου Συν το γεγονος ότι θα σου προσθέσει 60-70 λιτρα νερου στο σύστημα όποτε θα έχεις ακόμα μεγαλύτερη σταθερότητα στις παραμέτρους του νερου σου.

Επίσης δεν μας είπες ακόμα τι θα το κανεις. Θαλλασινο ή reef ;



Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,11242 seconds with 11 queries