Θέμα: new setup ΗELP
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 08-03-11, 11:42
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafarian Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανω την προετοιμασια στο βαρελι γιατι ετσι μπορεις να ελεγξεις καλητερα το ph σου,μετρας στο βαρελι και οταν εισαι εκει που θες κανεις την αλλαγη με ετοιμο νερο πλεων..Καλητερα να το κανεις ετσι ειναι η γνωμη μου.
Τυρφες υπαρχουν αρκετες,εγω ειχα χρησιμοποιησει την fluval αλλα τωρα εχω μια αλλη που δεν θυμαμαι μαρκα να σου πω.Εγω την χρησιμοποιω 3 φορες στο βαρελι και μετα την αλλαζω.Ομως οατν ειναι καινουρια η τυρφη κατεβαινει πιο γρηγορα το ph,οταν αρχιζει και παλιονει πιο αργα.Δηλαδη την 3η φορα που την χρησιμοποιω μου κανει 4-5 μερες να παει το ph εκει που θελω οπωτε καμια φορα την κραταω 2 φορες.Βεβαια παιζει συμαντικο ρολο ποσο τυρφη θα βαλεις για το ποσο γρηγορα θα πεσει το ph σου
για 80 λιτρα κοντα στα 500ml / gr πως την μετραμε...? τωρα αυτη την τιμη την λεω μονος μου....μιλαμε για 4-5 ψαρακια.
Το θεμα ειναι ποσο συχνα κανεις αλλαγες νερου...αν ας πουμε κανεις καθε 7 μερες ποσο τυρφη χαλας? ειναι το θεμα τον χρηματων παντα. Tελος παντων εχω μπερδευτει με τον λογο τυρφης / αλλαγων νερου ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries