Θέμα: new setup ΗELP
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 08-03-11, 11:34
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω σκεφτομαι να μην βαζω τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας μου αλλα σε extra μικρο φιλτρακι στο ενυδρειο μονο για τυρφη. Μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις λεπτομερειες για την διαδικασια σου?
Συγκεκριμενα θελω να μαθω τι τυρφη χρησιμοποιεις και ποσο που κραταει στο φιλτρακι μεχρι να αρχισει να χανει δραστικα την ιδιοτητα της...
Επισης αφου εχεις το φιλτρακι γιατι κανεις προετοιμασια και στο βαρελι?

thnx!!
Κανω την προετοιμασια στο βαρελι γιατι ετσι μπορεις να ελεγξεις καλητερα το ph σου,μετρας στο βαρελι και οταν εισαι εκει που θες κανεις την αλλαγη με ετοιμο νερο πλεων..Καλητερα να το κανεις ετσι ειναι η γνωμη μου.
Τυρφες υπαρχουν αρκετες,εγω ειχα χρησιμοποιησει την fluval αλλα τωρα εχω μια αλλη που δεν θυμαμαι μαρκα να σου πω.Εγω την χρησιμοποιω 3 φορες στο βαρελι και μετα την αλλαζω.Ομως οατν ειναι καινουρια η τυρφη κατεβαινει πιο γρηγορα το ph,οταν αρχιζει και παλιονει πιο αργα.Δηλαδη την 3η φορα που την χρησιμοποιω μου κανει 4-5 μερες να παει το ph εκει που θελω οπωτε καμια φορα την κραταω 2 φορες.Βεβαια παιζει συμαντικο ρολο ποσο τυρφη θα βαλεις για το ποσο γρηγορα θα πεσει το ph σου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01811 seconds with 11 queries