Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 15-06-04, 13:59
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Εγώ αυτό λέω, ότι αυτή η πρακτική του απαντάω σε όλα και σε όλους, άσχετα από το εάν γνωρίζω κάτι ή όχι μόνο και μόνο για να έχω 1,000 posts, κάνει κακό στο Board.
Προσωπικά εκεί εντοπίζω την πηγή του "Κακού" που υπέδειξε με το θέμα που έθεσε αρχικά ο pokou.
Τοτε γιατι το κανεις ρε συ Φιλλιπε;
Εχεις ενα ενυδρειο... μπραβο σου μεγεια σου και χαρα σου.
Βεβαια θελει λιγο στρωσιμο ακομα για να αναδυκτει όπως το είδα στο site σου αλλα φαινεται να πηγαίνει καλα...

Θα σου κανω μια ερωτηση....
Τι ξερεις απο κιχλιδες;
Πώς απαντας στον Φιλλιπα πχ που έχει ένα πολύ συγκεκριμενο προβλημα με το ψαρι του;
Και πως βγηκε η διαγνωση ότι το ψαρι κατι έχει;
Και οτι δεν πρεπει να φαεί πχ αρακα...
Σκεφτηκε κανεις ότι μπορει να είνια προβλημα συμπεριφορας;

Προσωπικα εγω απο κιχλιδες Αφρικής δεν γνωρίζω...
Ειχα όμως και έχω Νοτιου Αμερικής εδω και 9 χρόνια (δισκους, σκαλαρια, κριμπ , ραμιρεζι κλπ) και με αναπαραγωγές...
Νομιζεις ότι θα ήμουν ποιο καταλληλος να απαντησω στον Φιλλιπα;;;
Εγω προσωπικα πιστευω όχι....
Και αυτο γιατι δεν γνωρίζω την τυφλα μου απο Αφρικης...
Και έτσι θα αφησω άτομα όπως ο Στεφανός , ο Τόλης, ο Γαυρος και αλλους γνωστους πωρομενους που σίγουρα ξερουν παραπανω απο μενα γιατα συγκεκριμενα ψαρια να απαντησουν...
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα διαβάσω τις απαντησεις τους για να μαθω...
Αλλα σιγουρα δεν θελω να έχω στην συνηδηση μου , την πιθανότητα να παθουν κατι τα ψαρια ενω χομπιστα μονο και μονο επιδει εδωσα μια συμβουλη που μπορει να ενιωθα ότι ήταν σωστη αλλα που πιθανα να μην ισχύει για αυτό το είδος...
Σε γενικα θεματα (πχ στρωσιμο) μπορει να απαντησω αλλα και παλι με επιφυλαξη έαν οι παραμετροι ιεναι για ένα είδος νερου που δεν γνωρίζω...
Και σιγουρα για αρώστειες δεν θα γραψω τιποτα παρα μονο έαν ειμαι 500% σιγουρος για αυτό που λέω...

Αλλα δεν θα δείς να απαντάω πουθενα στο φορουμ σε θεματα που δεν γνωρίζω ή που δεν γνωρίζω καλα...
Ακομα και στο θαλλασσινο που υποτήθεται οτι ξερω πρωτα θα κοιταξω να διασταυρώσω τα λεγομενα μου με 3 ανθρωπους και 5 βιβλια και μετα θα μιλήσω...

Και για να μπορώ να το κανω αυτο, έχω σπαταλήσει κατα ορισμένους 19 χρονία απο την ζωή μου, εχω ριξει το απιστευτο διαβασμα (η αμαζον ακομα μου στελνει δώρακια για τις αγορες που έχω κανει , πλεον ανω του 1.500,000 δραχμων ) , Εχω βγαλει τα ματια μου στις οθόνες , δεν υπάρχει σώστο web site που να μην το έχω κανει rip για offline , με έχει βαρέσει άπειρες φορες το ρευμα μεσα στα νερα , τσακώνομαι μονίμως με την γυναικα μου ("παλι πανω στίς Αλλες παςςς;;;;") , ο Αποστολος στον Ωκεανο μου έχει κανει βώμο και αναβει καθε μερα καντηλια μπροστα του (αφου του πληρώνω ουσιαστικα τις πανες και τα γαλατα του παιδιου του) και αλλα πολλα που αν τα γράψουμε εδω θα νομίζεις οτι τα λεμε μονο και μονο για να σε τρομαξουμε... (να μην μηλησω για ΔΕΗ).

Ναι θεωρω ότι έχω το δικαιώμα να πω την γνωμη μου...
Και καλως ή κακώς πιστευω ότι η δικια μου γνωμη εχει μεγαλυτερη βαρύτητα απο την δικια σου...
Και αυτο απλα γιατι σε αυτο το χομπι μετραει η εμπειρια...

Χαρακτηριστικη περιπτωση με σενα είνια ο φιλος μου ο ΑΦΡΙΚΑΝΟΦΙΛΟΣ....
Οταν προτομπήκε απιστευτα πορωμενος πριν απο 1 χρονο στο φορουμ έγραφε και αυτος όπου μπορουσε και έδινε την γνώμη του ασχετως αν τους την ζητάγανε ή όχι...
Ξαφνικα είδε όμως ότι οταν του λενε "κανε βρε παιδι μου αυτο και όχι εκεινο και δεν θα χάσεις " ατομα σαν τον Γαυρο (αφου τα βρήκαν στα ποδοσφαιρικα) του , ηρεμησε και αρχισε να ακουει αντι να γραφει (εκτος βεβαία απο το θεμα που το ενδιαφερε αμεσα) .
Σε πληροφορω ότι τωρα εαν κανω Αφρική και μου πει κατι ο Αφρικανοφιλος θα τον ακουσω και θα ακολουθησω την συμβουλη του... Ασχετώς αν εγω ασχολουμαι 19 χρονια και αυτος 1.5 (βεβαια θα ρώτησω και τον Γαυρο για να τον τσεκαρω χεχεχεχε) γιατι απλα εγω δεν έχω την εμπειρια στο συγκεκριμενο είδος ψαριών.
Και φυσικα δεν θα με δεις να γραφω τίποτα στο φορουμ των Μαου Μαου ασχετα αν το διαβαζω ανελειπως..

Καλος ο ενθουσιασμος και μπραβο σου, και εγω μαζι σου είμαι ....
Αλλα επιδει εδω μπαινουμε για να παρουμε σωστες πληροφοριες για να μπορέσουμε να κάνουμε το χομπι μας καλυτερο και φυσικα ποιο ανετη την ζωή των φιλοξενουμενων μας , πρεπει ο καθενας μας να επικεντρωθει σε αυτο που ξερει να κανει καλα.
Και το να γραφουμε μονο και μονο για να φανουμε ειναι μάλλον ατοπο...
Και μην μου πεις οτι δεν το κάνεις γιατι που απλα αν καποιος ψάξει όλα τα μηνηματα που έχεις βαλει μεσω του προφίλ σου θα σου καταρίψει το επιχηρημα αμεσως...


Εδω είμαι αν θες να το συζητήσουμε και με πουμου και με καποια συνάντηση (μπορεις παντα να έλθεις στις συναντήσεις του συλλόγου)


Φιλικα
Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
 
Page generated in 0,01990 seconds with 10 queries