Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 25-02-11, 11:10
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αυτοματισμός αυτός που λες Θανάση για να σταματάει αυτόματα να γεμίζει μπορεί να γίνει με τη συσκευές αυτές που έγραψες στα δύο λινκ που έβαλες...

Αρα πετάω ένα θερμοστάτη μέσα στον κουβά (έχω έναν εφεδρικό 300W για παν ενδεχόμενο), κοτσάρω και ένα θερμόμετρο που κάνει μπιπ μόλις φτάσει την ανώτατη θερμοκρασία που έχω ορίσει και είμαι έτοιμος....

Φαντάζομαι όμως ότι θα αργήσει να ζεστάνει ο θερμοστάτης όσο δυνατός και να είναι 70 λίτρα νερό. Μπορεί να παίξει τίποτα σε κανένα μίνι ταχυθερμοσίφωνο?
Το πετάω ένα θερμοστάτη και περιμένω να ζεστάνει 70 λίτρα νερό είναι μια κουβέντα, ειδικά το χειμώνα που έχω μετρήσει (στην Αθήνα/Γέρακα) θερμοκρασίες νερού δικτύου έως και 6-8 C. Σε συνδιασμό με χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία θα αργήσει πάρα πολύ ένας θερμαντήρας 300W ή και μεγαλύτερος να σου ζεστάνει το νερό, ασε δε πυ μπορεί να μην σου το ζεστάνει και ποτέ.

Αυτό που θα έκανα εγώ στην θέση σου για τόσα πολλά λίτρα (και για μια μόνιμη εγκατάσταση) θα ήταν μια εγκατάσταση με μεγάλο θερμαντήρα 1-2kW σαν και αυτόν http://www.eaparts.gr/images/temp/07.05.24.70a.jpg,
ένα ελεγκτή θερμοκρασίας σαν και αυτόν http://cgi.ebay.com/All-purpose-Temp...item4aa6f6d0cb (υπάρχουν και θεωρητικά καλύτεροι με τα διπλά + χρήματα αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζουν ειδικά για να ζεσταίνεις νερό)
για να κλήσει τον θερμαντήρα όταν το νερό φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και μια αντλία η οποία θα "ανακάτευε" το νερό μέσα στο βαρέλι για να ισοκατανέμει κατά το δυνατόν την θερμότητα.

Αυτό που κάνω εγώ πρακτικά είναι να γεμίζω το βαρέλι από το θερμοσίφωνο κατευθείαν στην θερμοκρασία που θέλω. Βέβαια τα λίτρα της αλλαγής μου είναι λιγότερα (περίπου 40) και άρα είναι εύκολο να κάνω βόλτα το βαρελάκι στο σπίτι. Για 70 λίτρα θα ήθελα καροτσάκι ή απευθείας λάστιχο από το μπάνιο στο ενυδρέιο
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries