Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 07-06-04, 22:25
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
ΔΪσκο , τι εμπειρία έχεις γενικότερα στο θαλασσινό νερό ? παρομοια εμπειρία σαν πια ?

άσε με να δοκιμάσω για απάντηση ,
α) ¨Εχω διαβασει όλα τα σαιτ , εχω πάρει κάποιο βιβλίο που αναφέρει αναπαραγωγή έιμαι γενικότερα *ΜΠΙΠ!!* (Διορθωση απο Moderator! Γράψε "πορωμένος" βρε αδελφε) * πορωμένος με το θέμα αλλα δεν το εχω κάνει ακόμα
β) ¨Εκανα δύο αποτυχειμένες προσπάθειες και άρα... απλα δε γίνετε
Την εμπειρια μου την ξερουν ολα τα μελη του board και του συλλογου αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισοτερο. Δεν θεωρω οτι εχω ιδιαιτερες γνωσεις. Απλα ψαχνω αυτο που αγαπω.

A -- Δεν πιστευω πως εθιξα καποιον με το να ζηταω πως προτινει αυτα που προτινει. Εγω μπορω να πω πως δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο ακομα, το εχω σοβαρα καποια στιγμη υποψην μου να το κανω, αλλα επειδη δεν γνωριζω καποιον προσωπικα που να εχει κανει κατι τετοιο, οι πηγες μου ειναι τα βιβλια που εχω διαβασει απο εμπειρους breeders.

Ναι, διαβαζω πολλα απο τα διαφορα sites περι του αντικειμενου αλλα δεν μενω μονο εκει , εχω μια ψιλο καλη βιβλιογραφια και την εμπλουτηζω μηνα με το μηνα. Κοινος, διαβαζω και προσπαθω να περασω καποια πραγματα σε καπιους που ενδιαφερονται. Οσοι δεν θελουν να μαθουν και τους νοιαζει να ειναι πρωτοι στο χωριο να μεινουν εκει.Εγω θελω να ειμαι στην πολη ακομα και τελυταιως. Ο νοων νοητω.

Εαν τωρα το να διωρθωνω κατι λαθος που λεει καποιος και να εχω το θαρρος να ζηταω πως το εμαθε και γιατι ειναι λαθος.τοτε ο καθε εναε μας εδω μπορει να λει οτι θελει. Μπορει αυτος ο καποιος ομως να ξερει τι λεει και να μου το αποδειξει, και πιστεψτε με , θα μου δωσει πολυ μεγαλη χαρα γιατι θα κανω ουσιαστικο διαλογο και δεν διακατεχομαι απο τον κομπλεξισμο που βλεπω σε μερικα ατομα που λενε οτι θελουνε και μετα αμα τους κριτικαρεις το θεωρουν οτι.....τους εβρισες την μητερα τους με τα χειροτερα λογια. Τι πραγματα ειναι αυτα??Ορισμενες φορες λυπαμαι που προσπαθω να βρω καποιους οι οποιοι μπορουν και ξερουν 5-10-100 πραγματα παραπανω απο εμενα για να μαθω και οχι να μεινω στασιμος και μιζερος μια ζωη!

Β -- Δεν εκανα ακομα καμια προσπαθεια και σιγουρα οταν το κανω αρχικα θα το μαθουν ολοι εδω και λογικα θα εχω τις αποτυχιες μου. Ετσι μαθαινεις. Εαν εσυ πετυχαινεις οτι κανεις με την πρωτη τοτε μπαβο σου. Εισαι τελειως. Οποτε ποιος ο λογος να εισαι εδω στο board? Να μας δωσεις μονο τα φωτα σου λογικα και οχι να παρεις τιποτα. Κατι σαν αυτο που...εκανες.

Μονο που για τους κλοουν τουλαχιστον που εχω διαβασει το καλυτερο βιβλιο της αγορας, πραγμα που εσυ 100% δεν εκανες και φαινεται γιατι οτι ειπες απο τα λιγα που ειπες .Γιατι ενω σε καποιον μη γνωστη θα ηταν λογικα, σε αυτα που εγω διαβασα ειναι παντελως ασχετα και επικυνδινα για ενα παιδι που ξεκιναει και θελει καποιες συμβουλες, σωστες, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πολλες, αλλα οτι ειναι να ειναι σωστο!!

Κοινως το να προτινεις με αυτη την σιγουρια πραγματα που δεν ξερεις, ειναι επικυνδινα για το χομπι και οσο περναει απο το χερι μου δεν θελω να το αφησω, κοινως η παραπληροφοριση και το ραδιο αρβυλα δεν ειναι οπως καταλαβες απο τα αγαπημενα μου σπορ.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01959 seconds with 11 queries