Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 30-01-11, 18:35
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή ανοδος αμμωνιας

για δειτε πως ερχονται τα πραγματα...!
προσθεσα 2 ακομα ψαρια προχθες και χθες&σημερα μετραω αμμωνια 0,25mg/l. Ανεβηκε λοιπον η αμμωνια ενω no2<0,3mg/l και no3=12mg/l ειναι τα ιδια...
μαλλον απ΄την αυξηση των ψαριων προκληθηκε η ανοδος της αμμωνιας και το κακο ειναι οτι εκτος του οτι δεν εριξα βακτηρια προχθες μαζι με τα ψαρια αλλα χθες αλλαξα και μαρκα και δεν ξερω αν τα πολυ εμπιστευομαι τα καινουργια...το safestart της tetra εδειχνε να δουλευει αλλα τωρα που αλλαξα γιατι ειχε τελειωσει στο μαγαζι που ψωνιζω να'τη κι η αμμωνια!δεν ξερω αν φταει αυτο βεβαια...λεω.
τι προτεινετε να κανω παιδια?απ΄οτι βλεπω η αμμωνια δεν πεφτει...να προχωρησω σε μερικη αλλαγη νερου ή δεν πρεπει γιατι το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο...?ειναι στην τριτη του εβδομαδα το ενυδρειο και απ'το καταστημα μου ειπαν να μην κανω αλλαγες τωρα...
βασικα και για τα ψαρια αυτοι μου ειπαν να βαλω μαζι με βακτηρια ετοιμα ενω εγω ηθελα να το στρωσω αδειο με τροφες, και πιο πολλα ψαρια μου ειχαν πει να βαλω αλλα εγω το πηγαινα πιο χαλαρα...
δεν ξερω...ειναι λαθος να κανω μερικη αλλαγη νερου...?
-------------------------
εβαλα και τυρφη για να ριξω σκληροτητες και ph...μηπως επηρεαζει κι αυτο?καπου το διαβασα στο φορουμ...
οι τιμες gh,kh και ph αλλαξαν...και το περιεργο ειναι οτι οι σκληροτητες επεσαν κατα ενα βαθμο ενω το ph αυξηθηκε λιγο...!ειναι φυσιολογικο αυτο?χθες που τα μετρησα τα βρηκα αυτα.αυξησα την τυρφη χθες...
δεν εχω μετρησει σημερα gh,kh και ph...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 30-01-11 στις 18:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 10 queries