Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 18-05-04, 18:59
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Και πάμε τώρα στο ψητό. Επειδή το θαλασσινό για μένα δεν είναι μόνο φρου-φρου και αρώματα, εάν κατέφευγα σε μια λύση μεσογειακό (αιγαιοπελαγίτικο to be exact) δε θα ήταν πιο οικονομικό? Δε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω άμμο, βράχο κτλ από τις ωραιότατες θάλασσές μας? Αυτό δε θα μου έριχνε σημαντικά το κόστος? Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω επιτυχώς αυτά τα υλικά σε ένα τροπικό?
Μπορεις να δέις το ενχειρημα στο site του Κου Ρεκλου όπου αναλύει ακριβώς σε μια πολύ καλή σειρά αρθρών το μεσογειακο ενυδρειο και το στησιμο αυτου.

Φοβαμαι όμως ότι δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τα ιδια υλικα και στο τροπικο. Οχι χώρις καλο πολύ καλο καθάρισμα. Απο έκει και περα δεν μπορεις να ξερεις τι επιπτώσεις θα έχουν οι οργανισμοι της Μεσογείου σε οργανισμους της Καραϊβικής πχ. (τι λες και εσυ για αυτο Νικο; )

Αλέξανδρος
Έχω να πω ένα γενικότερο όσο αφορά τη βιολογία. Οι ευρωπαίοι στην απόπειρα να αποικήσουν Αμερική και Αφρική σκότωσαν περισσότερους με τις ασθένειες που κουβάλησαν και που οι ιθαγενείς δεν είχαν αντισώματα παρά με τα όπλα τους. Μην μπλέκεται πράγματα που δεν μπορείτε να εντοπίσετε και να εξηγήσετε. Αν έχετε μεταφέρει μικροοργανισμούς και αύριο βάλετε ένα τροπικό ψάρι που πεθάνει μπορείτε να πείτε ότι δεν φταίνε οι οργανισμοί αυτοί;
Στην Αμερική σήμερα απαγορεύεται η εισαγωγή Caulerpa για τα ενυδρεία. Γιατί; Γιατι κάποιος έριξε στα νερά της Καλιφόρνια και πλέον έχει πνίξει όλη την υδρόβια πανίδα. Εξαπλώνεται ταχύτατα γιατί δεν υπάρχουν οι φυσικοί εχθροί. Και δεν μιλάμε για μικροοργανισμούς.
Το κόστος είναι σημαντικό αλλά σε καμία περίπτωση αν είχα στο πλάνο να βάλω αύριο κοράλια δεν θα έβαζα βράχο και άμμο από εδώ. Αν ας πούμε έρθει κάποιο κύταρο άλγης που μόλις ανεβάσεις θερμοκρασία και αρχίσεις τα ζουμιά μεγαλώσει, με τι μέθοδο θα τη πολεμήσεις; Γιατί τα σαλιγκάρια, τα tang και τα καβουράκια είναι πολύ πιθανό να μην τη τρώνε. Αν πας για Μεσογειακό χρειάζεσαι ψυκτικό άρα στα λεφτά είσαι στα ίδια.
Αποφάσισε τι θέλεις αλλά να έχεις στο μυαλό τη τελική εικόνα. Μου έφαγε δύο χρόνια να προετοιμάζω το reef πριν το ξεκινήσω.
Το κόστος τελικά θα είναι μεγαλύτερο αν αποτύχεις με το ζωικό πληθυσμό παρά με τον εξοπλισμό.΄
Ας πούμε το άρθρο του προέδρου στο περιοδικό εμένα με έχει βγάλει φάουλ. Τα καλώδια; Όλα χύμα στο κύμα. Ακόμη από τις προσθήκες που κάνω συνέχεια και τις αλλαγές δεν έχω φτιάξει ούτε το καπάκι. (Και δεν είμαι τσιγκούνης). Το ενυδρείο είναι απαράδεκτο στην όψη αλλά δεν θέλω να κάνω κάτι που θα με περιορίζει μετά.
Τώρα για τα άρθρα του Κου Ρεκλού δεν τα έχω διαβάσει παρά μόνο κάποιο στο Fama πριν από μερικά χρόνια. Πάντως εκείνο το άρθρο το θεώρησα υπερβολικό. Ήταν πάρα πολύ στην επιστημονική πλευρά για τα δικά μου γούστα. (Ας πούμε ο υποφαινόμενος τεμπελχανάς και αρχιτσιγγούνης) έχει να κάνει στα ενυδρεία του τεστ για κύκλο του αζώτου πάνω από δύο χρόνια. (Τη μέθοδό μου την έχω αναλύσει σε άλλο topic). Έχω metal halide και είναι καταπληκτική. Αλλά δεν τη χρησιμοποιώ.
Παιδιά το θαλασσινό είναι δύσκολο γιατί δεν υπάρχει επαρκής επιστημονική έρευνα ακόμα. Τα βιβλία που γράφονται είναι από χομπίστες και δεν ξέρουμε στο τέλος τέλος αν αυτά που λένε μπορούν να εφαρμοστούν και στη δική μας περίπτωση. Ο Κος Ρεκλός δεν ξέρει αν αυτά που έκανε έπιασαν γιατί είναι σωστά ή γιατί απλά έκατσαν στο πληθυσμό που διάλεξε. Δεν μου αρέσει να γίνεται σούπα το ενυδρείο μου. Στενοχωριέμαι εγώ, στενοχωρούνται τα παιδιά μου και νομίζω ότι ψιλοστενοχωριούνται και τα ψάρια. Δοκιμάζω κάτι αλλά πιστεύω ότι ξέρω το γιατί το δοκιμάζω. Η διαφορά του τροπικού με το Μεσογειακό είναι ότι το τροπικό έχει κάποιες αρχές που κατά κανόνα πιάνουν. Ας θέλεις να βάλεις Μεσογειακό με το αιτιολογικό ότι έχουμε πανέμορφα ψάρια και ότι κάποιος πρέπει να μάθει πως θα τα κρατάμε σε ενυδρείο μαζί σου. Αλλά για να το κάνεις σωστά πρέπει να πάρεις το ψάρι που ψόφησε και να του κάνεις νεκροψία για να δεις τουλάχιστο αν τρεφόταν σωστά. Θα το κάνεις; Αυτό που λέμε κάποιοι στην Αμερική το είχαν κάνει όταν ήταν πρωτοπόροι.
Ζητώ συγνώμη που τα λέω αναφερόμενος σε εσένα απλά αισθάνομαι άσχημα με το φαινόμενο.Δεν μου αρέσει η ιδέα του ισχυρότερου που επιβάλεται στον ασθενέστερο. Να κάνουμε τη πλάκα μας - και εδώ είμαι και εγώ ένοχος - αλλά να έχουμε και κάποιες πιθανότητες επιτυχίας. Ας πούμε για παράδειγμα ο Χnos μας έφαγε το χρόνο για να στρώσει το ενυδρείο. Φάγαμε κάποιοι άνθρωποι το χρόνο να του πούμε τι να κάνει και φυσικά δεν άκουσε κανένα μας. Έπιασε ένα ψάρι και μετά βρήκε τι είναι. Τι τρώει αυτό το ψάρι; Δεν ξέρει. Τι θα το ταίσει; Δεν ξέρει. Ε τουλάχιστο εγώ πριν αγοράσω το ψάρι ξέρω αν είναι φυτοφάγο ή σαρκοφάγο. Ξέρω τι συνθήκες νερού θέλει. Έχω μια ιδέα ποιοί είναι οι εχθροί του. Ξέρω τι ψάρι θα κυνηγήσει. Αυτό θεωρώ ότι πρέπει για καθαρά ηθικούς λόγους να το κάνουμε και στα ψάρια μας. Αλλιώς δεν είμαστε λιγότερο ένοχοι από τους ψαράδες που με τα γριγρι καταστρέφουν τις φωλιές των ψαριών. Απλά καταστρέφουμε ζωές σε μικρότερη κλίμακα.
Πρόεδρε και συνάδελφοι συγνώμη δεν τα ξαναλέω. Από εδώ και πέρα όπου βλέπω μεσογειακό δεν μιλάω δεν ασχολούμαι και δεν θα το ξανακάνω.
Λυπάμαι για την έκταση και το τόνο και ξανά συγνώμη από το Φίλιππο που τα λέω σε δικό του topic.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02182 seconds with 11 queries