Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 18-05-04, 17:14
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ααααακριβως τα λιτρα του δικου μου reef....
(ο ωφελιμος χώρος του δηλαδη γιατι στο πλαι έχει χώρισμα για φιλτρα σκιμμερ κλπ)

Λοιπον το reefακι λειτουργει εδω και 4 χρόνια με τα έξης.
(λαβε υπόψη σου ότι ειναι το "πειραματοζωο μου" μεχρι την κατασκευη του μεγαλου στο σαλονι)

Αμμος απο αραγονίτη. Αρκετη ώστε να έχεις περιπου 3 δακτυλα παχος στο πατο. στα σημεια που θα έβαζα το βραχο έχω βάλει κατω απο την άμμο πλακακια της Χαγκεν για να μην παταει απευθειας πανω τζαμι και να μην δημιουργόυνται αναεροβιες περιοχές .
Κατόπιν φώς. Προσωπικα έχω βάλει 6 λαμπες φθορίου (3 marine white +3 μπλε ακτινικές ) + μια μικρη μπλε ακτινική για τις νυκτερινες ώρες. Με 4 Ωρες φωτος.

Βραχος . Γυρώ στα 15 κιλα (ναι αυτο ήταν το ακριβοτερο κομματι) σε κοματια που τα έχω συρμανολογησει έτσι ώστε να έχω σπηλιες και τρυπες .
Ο βραχός θα εμβολιασει και την άμμο με βακτηρίδια έτσι ώστε μετα απο 4 χρόνια έχω καταλήξει με αρκετη "ζωντανη" αμμο στο κυριώς ενυδρειο (εχω αγορασει και απο την αγγλια την "miracle mud" που διαφημιζεται απο την CPR αλλα ουσιαστικα δεν είδα καποια διαφορα.) ώστε να έιναι γεματη "μαμούνια" και βακτηρίδια .

Νερο , αλατι , θερμοστατης , 4 κυκλοφορητες με κινουμενη κεφαλη σε διαφορα σημεια ώστε να μην έχω σημεια ΄χωρις κινηση και 1 σκιμμερακι Berlin μικρο αερος.
Μεχρι έδω το κόστος είναι γύρω στα 110 χιλιαρικα. (το ακριβο ηταν ο βραχος) . Αλλα ακριβώς επιδει τα εδωσα απλωμενα σε βαθος χρόνου δεν μου φανηκαν καθόλου.
Η εξέλιξη ακριβως επιδει ηταν πειραματικο ενυδρειο ήταν πολλλλλλυυυυυ αργη..
Στρωσιμο κανονικα και λιγο παραπανω , προσθηκη βράχου, μετα απο κανα μηνα ενα κοματακι με mushroom polyps πανω , μετα κατι button polyps , και ουτο καθ'εξης . Φυσικα πολλλλααα τουρμπο σαλιγκαρακια , αρκετοι εριμητες . Ο πρωτος εμφανης ιθαγενης κατοικος του ενυδρειου ηταν, ναι σωστα το μαντεψατε , μια απτασια!
σιγα σιγα το ενυδρειακι έχει γεμισει σε σημειο να σκεφτομαι να αφαιρέσω το πλαινο τζαμι που δημιουργει την περιοχη υπερχειλησης και να εξικονομησω γύρω στα 20 λιτρα ακόμα. Καθότι είναι με σιλικονη στην θεση του δεν θα χρειαστει ουτε να αδειασω το ενυδρειο. Απλα θα το ξυραφιασω απο την εσωτερικη πλευρα,
Η κοραλινη παει σήννεφο , οι ανεμώνες μου παιζουν ξυλο για τις καλυτερες θέσεις στο φώς , τα κοραλια και οι πολύποδεςς μεγαλώνουν και γενικα όταν ανοιγεις το καπακι μια ευχαριστη μυρωδια ιωδιου και θαλασσας
πλημηρήζει τον χώρο.
Προ λιγων ημερων είδα και σφουγγάρια που δεν ήξερα οτι υπήρχαν και μαλιστα μεγάλα στο πισω μερος του ενυδρειου οταν χρειαστηκε να μετακινησω λιγο το βραχο. Αυτά έιναι καθάρα αυτοφυη .

Ποιος είπε αραγε ποτε οτι τα μινι ενυδρεια ειναι δύσκολα ;

Απλα λιγη προσοχη θελουν.....



Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01739 seconds with 11 queries