Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 18-05-04, 16:47
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Λοιπόν όντως τα παιδιά όλων έχουν τρελαθεί για Nemo.Όλα τα πιτσιρίκια έχουν κάνει παρέλαση από το σπίτι για να δουν το Nemo και τη φίλη του την πως την λεν.
Για να σου πω λοιπόν κόστος πρέπει να μου επιβεβαιώσεις αν θέλεις να βάλεις clown και αν θέλεις να βάλεις ανεμώνη.
Ξεκινάμε λοιπόν από το προφανές. Κατά την άποψή μου δεν χρειάζεσαι skimmer. Θεωρώ απαραίτητο να βάλεις ζωντανή άμμο (60€ η σακούλα των 10 κιλών) και λογικά θα χρειαστείς και μία σακούλα αραγονίτη (άμμο) που νομίζω ότι είναι 20 με 25 € το 10κιλο. Μετά θα έκρινα υποχρεωτική τη παρουσία ζωντανού βράχου δηλαδή 5 με 10 κιλά για να μπορέσεις να φτιάξεις και μερικές κρυψώνες , ένα μετρητή για να μετράς τη περιεκτικότητα του νερού σε αλάτι, ένα καλό φίλτρο, για τα λίτρα σου θεωρώ υποχρεωτικό το πολύ έως πάρα πολύ καλό βιολογικό και εκεί προτείνω merlin 60 με 90€ , πολύ καλή κυκλοφορία - τουλάχιστο 8 φορές - το ενυδρείο σου. Τελευταίο άφησα το φωτισμό. Σου συνιστώ να μην βάλεις ανεμώνες. Άρα λοιπόν απλό φωτισμό και κανένα σαρκόφυτο που είναι κοράλι αλλά εύκολο. Αν πας για ανεμώνες εκεί πλέον θα πρέπει να υπολογίσεις και λεφτά για φωτισμό. Το κόστος του αλατιού είναι 17€ για τα 180 λίτρα. Αυτά. Από εκεί και πέρα για κοράλια θεωρώ υποχρεωτικό το RO οπότε εκεί ανεβαίνουν τα budget. Σε αυτά υπολόγισε το δοχείο που θα αναμιγνύεις το νερό. Το κυκλοφορητή και το θερμοστάτη που θα βάλεις στο δοχείο για να ετοιμάζεις το νερό. Εκεί θα ρίχνεις το νερό από τη βρύση. Θα το αφήνεις 24 ώρες με θερμοστάτη και κυκλοφορία για να φύγει το χλώριο και μετά θα ρίχνεις το αλάτι. Αυτή τη διαδικασία τη θεωρώ απαραίτητη γιατί το χλώριο είναι όξινο , το αλάτι είναι βάση και μπορεί να εξουδετερώσουν το ένα το άλλο οπότε να έχεις βλαβερές συνέπειες για τα ψαράκια. Πάντως ένα ενυδρείο με clown, καβουράκια, αστερίες,αχινούς είναι σχετικά εύκολο. Προσοχή μην βάλεις σε τόσο μικρό ενυδρείο damshel και αν βάλεις clown θα τους ρίξεις μαζί για να μην έχεις συγκρούσεις.
Αυτά και στη διάθεσή σου για ότι θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries