Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 18-05-04, 11:13
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω απόλυτα με τους 2 φιλους οτι η ελεύθερη γέννα είναι ότι καλύτερο και για τα μωρά αλλά και για την γκαπίνα η οποία φυσικά δεν στρεσάρετε καθόλου με τον αποκλισμό της σε μια μικρή και άβολη γεννήστρα. Φυσικά προυπόθεση είναι να έχουμε ενα καλά φυτεμένο ενυδρείο με φύτά που έχουν λεπτά και πυκνά φύλλα και πιθανότατα κάποια φυτά επιφανείας για να μπορούν να βρουν κρυψώνες τα μικρά.
Μην ξεχνάμε όμως οτι "σχεδόν" όλοι την πρώτη φορά δοκιμάσαμε την γεννήστρα(στα ζωοτόκα) μόνο και μόνο από την λαχτάρα μας να αποκτήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μωρά.
Μιά καλή περίπτωση αν αρχίσεις να ασχολείσε με γεννες σε guppy θα είναι αυτό που έχω κάνει και εγώ, ένα μικρο ενυδρείο και αυτό βεβαια πολύ καλα(πυκνά) φυτεμένο το οποίο θα παίζει το ρόλο του μαιευτηρίου. Εκεί θα βάζει την γκαπίνα μερικές μέρες πριν γεννήσει και φυσικά μετά την γέννα θα την μεταφέρεις και πάλι στο κανονικό σου ενυδρείο. Στο μικρό ενυδρείου θα μπορείς να έχεις τις κατάλληλες συνθήκες για να μεγαλώσουν τα μικρά και να τα ταίζεις ποιο συχνά από ότι στο μεγάλο ενυδρείο σου. Φυσικά δεν θα πρέπει να ξεχνάς να κάνεις συχνές και μικρές αλλαγές νερού για να έχεις όσο το δυνατόν καθαρότερο το περιβάλλον για τα μικρά σου.
Και μιας και αναφέρουμε τα fries έχετε δοκιμάσει να τα ταίσετε κρόκο αυγού διαλυμένο σε νερό? Κάνουν σαν τρελά. Έχω διαβάσει οτι βοηθάει στην γρηγορότερη ανάπτυξη τους μαζί την υψηλή θερμοκρασία (29C) και ενισχύει τα χρώματά τους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries