Θέμα: ΨΥΞΗ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 11-05-04, 12:06
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Lasal στο ολο υφος της απαντησης σου αντιλαμβανομαι μια περιεργη συμπεριφορα προς το προσωπο μου που θελω να πιστευω πως μου...φαινεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Δηλαδή εννοείς peltier? αυτό εννοείς?
Εαν μας κανει ναι, εαν δεν μας κανει οχι. Νομιζω οτι ημουν σαφης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Θέλεις να πείς 2 μεγάλες ψύκτρες 2 ανεμιστηράκια 2 peltier και 2 μετασχηματιστές???
Χωρίς να βάλουμε το κόστος του ελεγκτή θερμοκρασίας
Μετασχηματιστες? ΑΣΧΕΤΟ. Ποιος μιλησε για μετασχηματιστες? Γιατι εχω την βαθια εντυπωση πως δεν εχεις ιδεα για το κοστος...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Εννοείς το τζάμι???
Που πρακτικά και θεωρητικά ειναι κακός αγωγός της θερμότητος.
Σύμφωνα με την αρχη της ανταλλαγής θερμοκρασίας ειναι οτι χειρότερο.

Τοτε γιατι σε ενα ενυδρειο που εχω χωρισμενο απολυτα στην μεση εχω μονο ενα θερμοστατη στην μια πλευρα του? Πριν ρωτησεις σου λεω πως η θερμοκρασια ειναι η ιδια και στις δυο πλευρες του ενυδρειου. Αν ειναι τοσο κακος αγωγος πως γινεται αυτο? Εαν εβαζα φελιζολ δηλαδη θα ειχα τα ιδια αποτελεσματα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Εγώ έχω να προτείνω κάτι άλλο.
Ενα δοχείο υπερχείλησης, ενα φλοτέρ (με ενσωματομένο ρελέ) που οταν πέσει η στάθμη του νερού, να ενεργοποιεί ενα κυκλοφορητή.
Kαι ενα ανεμηστηράκι 12V για ψύξη.
Και θα επαναλάβω κάτι για τον φίλο discos.
Im 20er jahrhundert koennen wier nicht wieder das rad erwundern
Τελικά ας μου πούνε όσοι έχουν σκοπό να πειραματιστούν
Το κόστος έχει τελικά σημασία ή όχι?
Γιατί απο εκεί ξεκινούν όλα
Αυτο που περιπου προτινεις το εχω ηδη σε 3 ενυδρεια μου (ηλεκτρονικα top-off + ανεμιστηρακια + ελενκτης θερμοκρασιας) και στα αλλα 2 εχω βαλει chillers. Η καλυτερη λυση φυσικα ειναι τα chillers.Δεν ειναι και κατι καινουργιο αυτο.

Εχεις ιδεα ποσο κανει ενα top-off? Δεν νομιζω πως εχεις. Οσο για το φλοτερακι ποιος σου εγγυαται πως δεν θα κολησει και θα στα κανει καποια στιγμη μουσκεμα? Το εγγυασε αυτο?Αυτο που προτινεις ειναι μια αρχη αλλα δεν ειναι και η καλυτερη λυση. Εχει πολλα μειονεκτηματα.

Αυτο που λες στα γερμανικα δεν μας το κανεις και ελληνικα? Καλο θα ηταν. Αν και μαλλον καταλαβα τι λες.

Τελικα φιλε ομως θες να με λες και εσυ, το ελενχομενο κοστος ειναι αυτο που θελει ο πειραματισμος. Δεν ειπα πουθενα να παρεις 2 peltier αλλα ουτε και γνωριζεις μου φαινεται το κοστος που εχει η κατασκευη που προτεινα...Βλεπε ψυχτρες+ανεμιστηρακι+ελενκτης. Πιστευω πως στο θεμα του κοστους τα εχεις υπολογισει τελειως λαθος, φαινεται αυτο. Ενα παραδειγμα 18 ευρω η μια ψυχτρα 20*18*6(παχος)cm , 11 ευρω το ανεμιστιρακι και απο 40 εως 80 ευρω ο ελενκτης. Που ειναι το τρελο το κοστος?? Μηπως θα θελαμε να μας πληρωνουν κιολας? Μην τα θελουμε ολα, δεν γινεται.

Το κοστος εννοειτε πως ειναι σχεδον ο ποιο συμαντικος παραγοντας, φτανει να ξερεις τι κανεις

Αλλιως δεν προκειται να ξεκινησης τιποτα γιατι ολα θα ειναι ακριβα, λαθος και τελικα αφου απογοητευτης...θα τα παρατησεις, το κακο συνεχιζεται οταν θα προσπαθησεις να περασεις την γνωμη σου αυτη αλλου. Οποτε φαυλος κυκλος.

Ο σκοπος ειναι με βαση καποιες αρχες ηδη γνωστες να κανεις μια προσπαθεια να ανακαλυψεις κατι αλλο που να σε εξυπηρετη. Δεν λεμε να ανακαλυψης τον τροχο. Αλλα λεμε π.χ. να βαλεις καρφια στο τροχο σου για να πας στα χιονια.

Θα μπορουσα να εγραφα πολλα ακομα αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα. Δεν εχουμε κατι να χωρισουμε lasal, να ενοσουμε εχουμε.

Μαριος
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01807 seconds with 10 queries