Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 18-01-11, 00:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μιμη δυστυχως τα φωτα μου δεν ειναι ουτε πολλα ουτε καλα....ειδικα στο αλατι...κυκλοφορω με φακο κι εγω.
καταρχην ειμαι αρκετα της σχολης "δεν ανακατευουμε εγχωρια και ξενα ειδη. εγκυμονουν κινδυνους"
σαφως και καποιοι το εχουν κανει να δουλεψει αλλα σαφως και καποιοι αλλοι οχι. η τραγανα αν ειναι ζωντανη δε ξερεις τι θα κουβαλαει...αν ειναι νεκρη δε ξερουμε τι ποιοτητα ειναι...η αν το θες δε ξερω εγω. αν εχεις θεματα με αμμωνια δε θα σε φαει η αμφιβολια μηπως η τραγανα δεν ειναι οτι καλυτερο??
απο την αλλη που θα βρεις τραγανα νεκρη? θα εχουν απομακρυνθει ολοι οι νεκροι οργανισμοι που σε επαφη με το νερο θα αποσυντεθουν ή θα πρεπει να μπεις σε αλλες διαδικασιες "κουραρισματος"??
στα 60 λιτρα χρειαζεσαι 5-6 κιλα ΖΒ. αν το πας λαου λαου μπορεις να βαλεις 1-2 κιλα ΖΒ και το υπολοιπο νεκρο. δεν ειναι πολλα τα χρηματα που θα γλιτωσεις για να αξιζει να το ρισκαρεις με τραγανες. αν μιλουσαμε για καμια 20-30 κιλα βραχου η διαφορα θα ηταν τεραστια τοτε.
το ιδιο και για το αλατι. θα χρειαστιες αρχικα κανα 2 κιλα αλατι...ουτε καν 10 ευρω...και μετα οι αλλαγες θα ειναι μικρες και αραιες ειδικα αν εχεις σκιμερ. δεν αξιζει να ρισκαρεις και να περνεις νερο απο τη θαλασσα. παλι θα αναφερω φυσικα οτι πολλοι το κανουν.
η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries