Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 14-01-11, 11:51
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητίρια! 1) Τι υπόστρωμα εχεις (αν εχεις), αν δεν εχεις, 2) τι μεθοδο λίπανσης χρησιμοποιείς, και 3) τι συνδυασμό απο λάμπες έχεις;
1) Υπόστρωμα όχι, σκέτη άμμος.
2) flourish : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης μία φορά την εβδομάδα
excel : μέρα παρά μέρα το 1/2 της αναγραφόμενης δόσης
nitrogen + phosphorus : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης συνήθως μία φορά την εβδομάδα
iron : 1/2 ή 1/3 της αναγραφόμενης δόσης όχι κοντά με το flourish γιατί περιέχει και αυτό σίδηρο
potassium : 1/2 της αναγραφόμενης δόσης μια φορά την εβδομάδα ή όταν δω πως ζητούν τα φυτά
3) 2 λάμπες Τ8 των 18 watt η κάθε μία, 10.000kelvin (θα αλλαχθεί με άλλη μόλις παλιώσει λίγο) και μία 6.000kelvin

αν δε βαριέσε το διάβασμα δες εδώ για περισσότερα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητηρια
Κατι αναλογο ειχα δει κι εγω εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23229 με τον Εχινοδορο αυτον:http://www.tropica.com/plants/plantd...n.aspx?pid=068
Εγω ειχα δει ανθακια αλλα τα κρατησε λιγες ωρες μονο
Μάλλον δεν είναι ο εχινόδορος που δείχνεις στο link. O quadrostictus πολλαπλασιάζεται με δρομείς όπως δείχνει και η εικόνα στο link. Από όσο γνωρίζω δε βγάζει ανθάκια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανέμορφο, αν άνθιζε κιόλας... μπράβο Θοδωρή.
Δυστυχώς, για να ανθίσει πρέπει το κοτσανάκι να βγει εκτός νερου. Και επειδή ο συγκεκριμένος είναι σχετικά κοντός εχινόδορος μάλλον δε βγάζει τόσο μεγάλα κοτσανάκια. Αν το νερό είχε βάθος 10 - 15 εκατοστά τότε θα άνθιζε (μάλλον). Αλλά τότε δε θα είχα ενυδρείο αλλά paludarium
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο καιρο αφηνουμε το φαινομενο να εξελιχθει?
Εμενα στην αρχη μγηκε ενας δρομεας ο οποιος εβγαζε συνεχια παρακλαδια. Πρεπει να εχει βγαλει καμια εικοσαρια νεα βλασταρια. Τωρα εχουν βγει αλλοι δυο δρομεις!
Αυτη η δουλεια γινεται εδω και ενα μηνα. Ποτε πρεπει να κοψουμε για να μεταφυτευσουμε?
Εγώ σκοπεύω να τα αφήσω να μεγαλώσουν μέχρι να γίνουν τουλάχιστον 5 εκατοστά και αφού βγάλουν λίγες ριζούλες ακόμα...

Για να φυτέψεις αλλού πρέπει φυσικά να κόψεις τους δρομείς. Ακόμα και λίγα εκατοστά να είναι το βλασταράκι θα πιάσει.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodor72 : 14-01-11 στις 11:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01974 seconds with 11 queries