Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 10-01-11, 16:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυράκο το φίλτρο που θα δουλεύει σαν δεύτερο είναι ένα 1300άρι της sera.

Όσο για την κατανάλωση που αναρωτιέσαι, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ ότι η διαφορά στην κατανάλωση ανάμεσα στο FX5 και στο 2080 είναι τέτοια που το κόστος της θα άλλαζε το..... βιοτικό μου επίπεδο.
-------------------------


Λες να είναι εγκάθετοι οι άτιμοι ε;;;;;;;
Το είδα ρε συ το πινακάκι, αλλά ακόμη και μετά από αυτό, πάλι "ναι μεν, αλλα" ήταν.........

Η διαφορά στο κόστος της κατανάλωσης, νομίζω ότι είναι ελάχιστη και ουσιαστικά νομίζω ότι μου είναι και αδιάφορη.

Όσο για τις αλλαγές νερού............... Όταν είδα τα βιντεάκια της Fluval για το στήσιμο του φίλτρου και την λειτουργία του, ομολογώ ότι το ερωτεύτηκα το φίλτρο...........
Η καταναλωση εχει να κανει στην προταση αναμεσα σε κινεζικο και 2080.
Ελεγα αν ειχες καποιο σουπερ φιλτρο ηδη στο ενυδρειο να δοκιμαζες το κινεζικο.
25 watt το 2080, το κινεζικο 55 watt.
30 βατ παραπανω, 24/24 και για 365 μερες εχει διαφορα.
Μιλαμε για 262 κιλοβατορες παραπανω το χρονο.
Περιπου 30-40 ευρω το χρονο, παραπανω ρευμα


Οι προδιαγραφες στο πινακακι για το FX5 για τα υλικα δεν ειναι ακριβεις.
Η κατασκευη του δεν επιτρεπει την πληρη εκμεταλευση του χωρου για βιολογικο υλικο.
20 λιτρα εξωτερικο ογκο για τον καδο μπορει να εχει, αλλα μεσα του πανω απο 5.9 λιτρα χωρο για βιολογικο κεραμικο υλικο δεν εχει. (γυρω γυρω μπαινουν σφουγγαρια)
"It will hold up to 1.5 gallons (5.9 liters) of media"
http://www.hagen.com/pdf/aquatic/FX5_user_manual_EN.pdf



Ευκολη νερου μπορεις να επιτυχεις σε ολα τα εξωτερικα φιλτρα.
πχ για το 2080 εχω φτιαξει το παρακατω, με ενα βανακι 16/22, ενα Τ συνδεσμο και λιγο λαστιχο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893
Δυχρηστο δεν ειναι παντως σε καμια περιπτωση το 2080.
Εχουν βαλει και προφιλτρο στο πανω μερος του φιλτρου κατω απο την κεφαλη σε ειδικο ξεχωριστο στεγανο καλαθι, που το βλεπεις με το που ανοιξεις το καπακι.
Βγαζεις το μεγαλο σφουγγαρι-προφιλτρο σε λεκανακι (το παρεχει στη συσκευασια) και το μεταφερεις ευκολα για ξεπλυμα στη βρυση.
Τα υπολοιπα ειναι γνωστα, αυτοματο priming, μιας κινησης αποδεσμευση σωληνων, ρυθμιση ροης, δεικτης ροης, δυο εισαγωγες νερου για καθε ακρη του ενυδρειου, spraybar, 3 μεγαλα (4λτρα) καλαθια για υλικα, ροδακια, 12 λιτρα υλικο (αν και μου περισσεψαν 1-2 λιτρα απο τα μαμισια), συν 1.5 λιτρο προφιλτρο, 25 μονο βατ καταναλωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01850 seconds with 11 queries