Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 04-01-11, 19:09
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μου έγγραψες στο πρώτο μήνυμα <<Το εσωτερικό αν δεν το βγάλεις, μπορείς να βάλεις μέσα αντιφώσφορο και άνθρακα. Δεν χρειάζεσαι άλλο.>>
Για τι ποσό μιλάμε περίπου γι αυτά τα 2 φίλτρα, και όταν λες να το βγάλω εννοείς όλο το μαύρο κουτί που έχει μέσα τον θερμοστάτη, τα φίλτρα και τον κυκλοφορητή ?

Και κάτι άλλο η αντίθετη όσμωση τι ακριβώς κάνει στο ενυδρείο...????
Πολοί το βγάζουν (όλο το κουτί με ότι έχει μέσα το κουτί - ένας από αυτούς είμαι και εγώ). Οι λόγοι είναι: πιο συμμετρικό aquascape (διαμόρφρωση του χώρου δηλαδή) και περισσότερα καθαρά λίτρα στο ενυδρείο. Αν σε ενδιαφέρει να το βγάλεις, ψάξε για τα αντίστοιχα post που υπάρχουν.

Αλλιώς, το γεμίζεις με αντιφώσφορο και άνθρακα (από 250gr είναι καλά, αλλά έχει να κάνει με τη μάρκα κτλ. Θα δεις τις οδηγίες του κατασκευαστή που θα επιλέξεις). Ο άνθρακας τραβάει τα χημικά (όπως και στο γλυκού) και ο αντιφώσφορος τ .. φωσφορικά. (Αν το βγάλεις πρέπει να βάλεις τα παραπάνω υλικά σε εξωτερικό φίλτρο).

Αντίστροφη όσμωση κοίτα λίγο εδώ.

Περνάς το νερό της βρύσης από το φίλτρο της αντίστροφης όσμωσης, τα κάνεις καθαρό νεράκι με 0% προσμίξεις και μετά το βάζεις σε ένα δοχείο με αλάτι και αντλία για να γίνει θαλασσινό. Βοηθάει πολύ στο να πιάσεις λιγότερες άλγες και είναι must για θαλασσινό ενυδρείο, όπου και το παραμικρό μπορεί να αποβεί .. μοιραίο (ειδικά αν έχεις κοράλια).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries