Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 29-12-10, 13:14
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

δυο ερωτησούλες:

1. πήρα ένα σαλιγκάρι σήμερα, ένα μικρό κίτρινο και ο μονομάχος μου έχει λυσσάξει δεν το αφήνει σε ησυχία, έχει κανείς παρόμοια κατάσταση? θα συνηθίσει ή θα τον πεθάνει στο τέλος?

2. δεύτερη φορά που βρίσκω την ουρά του κομμένη, δεν είναι φιν ροτ και έχω απομακρύνει κάθε επικίνδύνο πράγμα από το ενυδρείο , μόνο φυτά και ξύλα έχω, εσείς το έχετε πάθει? είναι τόσο ευαίσθητα τα πτερύγια τους?

ευχαριστώ
Να υποθέσω ότι ο ψαρής είναι στο 25λιτρο και όχι σε κάτι μικρότερο?
Αν ναι τότε θα έλεγα να κάνεις υπομονή λίγο και θα συνηθίσει στην παρουσία του σαλιγκαριού. Ο δικός μου το μόνο που κανει στα δικά μου μηλοσαλίγκαρα (αυτα τα μικρά κίτρινα που μεγαλώνουν αρκετα στην πορεία) είναι αραιά και που να πηγαίνει να τα σπρώχνει από τα φυτά και να σκάνε στο βυθό. Μετά τα ξαναξεχναει για μέρες. Τώρα που εχουν μεγαλωσει αρκετά, τα ξεχνάει για πολλές μερες ( τσαμπα μάγκας δηλαδή)

Οσον αφορά τα σκισίματα κατ'αρχας παρακολούθησέ το μην τυχον και επεκτείνεται , οπότε μάλλον μιλάμε για φιν ροτ που έιναι ασθένεια και θέλει θεραπεία και επιμελή φροντίδα για καλες συνθήκες νερού. Αν είναι τραυματισμός, πάλι από προσωπική εμπειρία: στο ενυδρείο μου υπήρχε ενα πολύ μικρό διακενο μεταξύ ξύλου και βυθού. Πήγαινε ο ψαρης και χωνότανε εκεί από κατω και επέμενε να περασει. Ετσι σχίστηκε μια φορά καλά καλά και ακόμη μία λίγο η ουρά του. Τώρα έχω σπρώξει το ξύλο λίγο στον βυθό για να μην αφήνει ίχνος διακενου. Κοιταξέ το και εσυ μηπως υπάρχει κάποιο παρόμοιο ζήτημα.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01973 seconds with 11 queries