Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-12-10, 23:59
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Αν και εγώ δεν έχω φωτό από το πρώτο μου ενυδρείο, εντούτοις θα το περιγράψω, όσο καλύτερα μπορώ διότι πρόσφατα το εντόπισα σε αποθήκη των γονιών μου και μου θύμισε .......θρυλικές εποχές.

Καλοκαίρι 1990...τελειόφοιτος Λυκείου στη Σάμο.Οικογενειακός μας φίλος, μου έκανε δώρο ένα 90λιτρο ενυδρείο, το οποίο χρησιμοποιούσε για να ....διατηρεί ζωντανά δολώματα.
Επόμενο βήμα εύρεση χαρτζηλικιού. Μερικά μεροκάματα και ....δώσε κανα φράγκο πατέρα...ΕΤΟΙΜΟΣ.
Είχα την τύχη, να έχω στο νησί μου πετσοπά με πώληση σχεδόν αποκλειστικά ενυδρείων και ψαριών κλπ. Άριστο, πιστεύω, γνώστη πολλών θεμάτων περί ενυδρείων και υδρόβιων οργανισμών, ή έτσι μου φαινόταν εμένα τότε. Συμβουλές από αυτόν, πολύ διάβασμα ενός βιβλίου που έτυχε να βρώ σε τοπικό βιβλιοπωλείο....η δημοτική βιβλιοθήκη μόνον αναφορές είχε σε διάφορα βιβλία για τα θέματα της ενυδρειοφιλίας.
90 λίτρα μου φαινόταν τεράάάάστιαααααα...σε σύγκριση με τις γυάλες που ήξερα μέχρι τότε και είχαν χρυσόψαρα. Φίλτρο βυθού, πλαστικά φυτά, αεραντλία και χαλίκι....τι θυμήθηκα τώραααα...και τσούπ 3 χρυσόψαρα, ααα ξέχασα τον δύτη που έβγαζε φυσαλίδες. Τα κράτησα για περίπου 9 μήνες ...ώσπου 1 μεσημέρι γυρνώντας από τη δουλειά βλέπω την αδερφή μου να πλένει το χαλίκι και τα φυτά γιατί είχαν ....βρωμήσει.
Ξέχασα να αναφέρω πως συνήθως το νερό για τις αλλαγές...μια φορά το 15νθημερο το έφερνα από πηγάδι. Μετά από τις έξωθεν επεμβάσεις συνέχισα για λίγο ακόμη μέχρι που τράβηξα τον δρόμο μου για την ....μαμά πατρίδα.
Με τη επιστροφή οι ψαρήδες μου μας είχαν αφήσει χρόνους..παρά τις συμβουλές που κατά καιρούς έδινα. Επόμενο βήμα...σκαλαράκια. Ο δάσκαλος πετσοπάς μην μπορώντας να τα βγάλει πέρα στην επαρχία μετοίκησε στην Αθήνα και εμένα τα σκαλαράκια σε 2 μήνες..παπαλα.

Επόμενο βήμα πάλι με 4-5 ....άγρια... χρυσόψαρα από εγκαταλειμένη δεξαμενή, ή όπως αλλιώς τη λέμε στο νησί στέρνα.....

Τίτλοι τέλους
Το 1998, το ενυδρείο μου βρέθηκε άδειο και το σπίτι γεμάτο νερά. Ο γαμπρός μου κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες και επισκευάστηκε ενώ οι γονείς μου το είχαν μέχρι πριν 5 χρόνια ακόμη σε λειτουργία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries