Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 18-03-04, 22:41
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

ΜΑΚΗ Μ οι anubias δεν τρελλαθηκαν απλα εχουμε ανοιξη,εχω παρατηρησει και σε αυτες που ειχα αλλα και σε αυτες μερικων φιλων οτι τον μαρτιο φορτσαρουν και πολλες φορες ανθιζουν,η αναπτυξη μειωνεται οσο η θερμοκρασια αυξανει
γενικα εχω δει οτι εχουν μια ταση να προσβαλλονται απο αλγες και κυριως απο μια γκρι-μαυρη σαν χνουδι στο περιγραμμα των φυλλων και απο την spoted αλγη και απο οτι καταλαβα οι δικες σου εχουν και απο τις δυο και δυστυχως δεν καθαριζει καμια με το χερι. κλαδευε οποιο φυλλο εχει αλγηκαι φροντισε να εχεις πεντακαθαρο νερο . τωρα αν τα φυλλα που εχουν προσβληθει ειναι πολλα νομιζω οτι διαλλυμα χλωρινης ειναι μια προσωρινη λυση που θα σου δωσει το χρονικο περιθωριο να διορθωσεις τα αιτια που εδωσαν το περιθωριο στην αλγη να αναπτυχθει
τωρα για το μαυρισμα των φυλλων αν καταλαβα πρεπει να μοιαζει σαν αυτα να ειναι καπνισμενα και δεν ειναι τυχαιο το οτι εμφανιστηκε την περιοδο που εχουν ταχεια αναπτυξη και μαλλον καποιο στοιχειο η συνδιασμος παρουσιασε ελειψη
εγω τις εβγαλα απο το ενυδρειο μου γιατι μετα απο καποια κλαδεματα δεν μου αραιζε καθολου η οψη τους και με τους αργους ρυθμους αναπτυξης που εχουν ηθελα κανενενα αιωνα για να γινουν οπως ηθελα
Υ.Γ με λιγα λογια μετα απο ολο τον προλογο που σου εγραψα ακολουθησα περιπου την μεθοδο με τα βλητα που εθεσες εξαρχης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 10 queries