Θέμα: Τροφέους
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 16-12-10, 23:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα πω και γω τη σκεψη μου και ελπιζω να μην παρεξηγηθω...
μαγαζι εδω στην Αλεξανδρουπολη ειχε φερει και παλια τροφεους...
και τωρα μπορει να μου βρει bulu point, duboisi maswe, ikola, bemba και moliro με 8,5 ευρω το ψαρακι. θα μου πεις μικρο. δε πειραζει θα μεγαλωσει. απο το ιδιο μαγαζι πηρα 12 ΕΝΗΛΙΚΑ ΚΑΘΑΡΑ red moliros με 15 ευρω το ενα. 12 εκατοστα ψαρια!!!! τα εχω 2 μηνες και εχω 13 νεα μωρα και 2 ακομη θηλυκες μπουκωμενες!! λενε οτι μεγαλωνουν αργα αλλα τα πρωτα μου που ειναι σχεδον 2 μηνων εφτασαν ηδη τα 2 εκατοστα.

περαν του οτι καποια μαγαζια μπορει να τα δινουν σε εξωπραγματικες τιμες...συμφωνω οτι οι τιμες που ακουω απο καποιους χομπιστες ειναι πολυ πολυ ανεβασμενες ΑΝ ΚΑΙ εκτιμω την αξια των ψαριων....ΔΕΝ παραβλεπω ομως και το γεγονος οτι ειμαστε μια κοινοτητα που προσπαθει να αλληλοβοηθηθει. και να προστατευθει απο τις αισχροκερδιες καποιων μαγαζιων. οταν σε μαγαζι αλεξ-πολης βρισκω τροφεους με 8-9 ευρω (λογικοτατο καποιοι με μεσαζοντες να τα δινουν και 13-15) εννοειται πως ο αλλος μαγαζατορας που τα δινει 40 ευρω στο ιδιο μεγεθος αισχροκερδει.

προσωπικα ενας απο τους λογους που ξεκινησα με τροφεους (περαν της γοητειας τους) ειναι αυτος που ασχοληθηκα και με αναπαραγωγες αλλου ειδους (endler) ή και φυτων που ηταν σπανια και ενιωθα οτι πρεπει να διαδοθουν και οχι να μεινουν στην καστα των λιγων εκλεκτων-τυχερων. οπως διεδωσαμε λοιπον μια χουφτα χομπιστες απιστευτους αριθμους καθαροαιμων εντλερ, οπως εστειλα τη blyxa japonica στα περατα της ελλαδος οταν καναμε "αμαν" να τη βρουμε -και παλι μαζι με αλλους συγχομπιστες- ετσι θετω στοχο και παλι μιας και καταφερα να παρω ΚΑΘΑΡΑ ψαρια να τα διαδωσω οσο πιο πολυ μπορω.
το ευτυχημα ειναι οτι φαινεται να συμφωνουν και τα ψαρια και γεννανε σαν κουνελια.

δε μπορεις να κρινεις ισως την τιμη που πουλα καποιος ειδικα αν το ψαρι "τα αξιζει"....αλλα μπορεις να κανεις τη διαφορα με τη δικη σου κινηση.
ανυπομονω να μεγαλωσω το γκρουπ μου ωστε να μπορω να εχω διαθεσιμα σε τριτους. ας μη ξεχναμε πως τα τροφεους δεν ειναι δισκοι που μπορεις να παρεις 2-3-5....οφειλεις να ξεκινησεις με τουλαχιστον 15αδα...οποτε για αναλογιστειτε πανω απο 20 ευρω το ψαρι...πως να ξεκινησεις???

ευχομαι συντομα (επειδη γνωριζω και μερικους ακομη που αρχισαν να ασχολουνται) να ειναι διαθεσιμα και αυτα τα ψαρια σε ποικιλια και προσιτες τιμες για αρκετους χομπιστες. και το κυριοτερο ψαρια που ξερουμε ΤΙ ειναι. να μην παραγγελνεις απο μαγαζι 1 ειδος και να καταληγεις με 3-4 διαφορετικα ειδη ή υβριδια

υ.γ. εκφραζω τις σκεψεις μου...δεν κρινω κανεναν προσωπικα. συγνωμη προκαταβολικα για οποιονδηποτε που μπορει να θιχτει.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-12-10 στις 01:38
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries