Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-03-04, 20:29
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Κατασκευή συστήματος ελέγχου ενυδρείου

Αγαπητοί φίλοι γειά σας.

Ένα από τα χόμπυ μου εκτός των ενυδρείων είναι και τα ηλεκτρονικά, το οποίο επέλεξα και σαν επάγγελμα.
Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με την κατασκευή ενός καταγραφικού θερμοκρασιών για ψυκτικούς θαλάμους.
Επειδή με τις κατάλληλες αλλαγές και τα κατάλληλα αισθητήρια μπορώ να το κάνω να μετράει οποιαδήποτε μονάδα μέτρησης, σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω σαν συσκευή ελέγχου ενός ενυδρείου.
Η ιδέα μου λοιπόν είναι να μετράω θερμοκρασία και να ελέγχω την αντίσταση του ενυδρείου, να ενσωματώσω προγραμματιζόμενο χρονοδιακόπτη για τα φώτα ή ότι άλλο χρειάζεται περιοδική λειτουργία,
και να μετράω με διαφορετικά αισθητήρια την ποιότητα του νερού.

Επειδή η εμπειρία που έχω στα ενυδρεία δεν είναι πολύ μεγάλη, θα ήθελα τη βοήθειά σας για να μάθω ποιές μετρήσεις μας ενδιαφέρουν για να ελέγχουμε την ποιότητα του νερού.
Υπάρχει φυσικά η περίπτωση για κάποιες από αυτές να μην υπάρχουν στην αγορά αισθητήρια, αλλά μπορώ τουλάχιστον να ξεκινήσω με αυτά που υπάρχουν.
Έχω δεί κάποιες συσκευές που μετράνε PH, ποσοστό οξυγόνου κ.λ.π και οι τιμές τους είναι ιδιαίτερα υψηλές.
Πιστεύω πως μπορώ να κατασκευάσω κάτι παρόμοιο με πολύ λιγότερα έξοδα.

Θα ήθελα να αναφέρω σε αυτό το σημείο ότι πρόθεσή μου είναι να κατασκευάσω ένα τέτοιο σύστημα αρχικά για προσωπική μου χρήση χωρίς να αποκλείω όμως την πιθανότητα να το προσθέσω στα προϊόντα της εταιρίας μου.
Αν νομίζετε ότι κάτι από αυτά που ζητάω δεν ταιριάζει με το στόχο ή σκοπό του Board αυτού, ενημερώστε με και σταματάει εδώ η συζήτηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Στάθης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries