Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #136  
Παλιά 06-12-10, 01:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μολις θυμηθηκα οτι εχω και μερικες προσφατες φωτος , μετα απο αλλαγη νερου, που αποκαλυπτουν τι γινεται πισω απο τις πετρες που σχηματιζουν το βουνο.
Νομιζω οτι δεν το εχω ξανα αναφερει.. Ολοι οι ογκολιθοι, ειναι στηριγμενοι και κολλημενοι με σιλικονη πανω σε πλαστικα PVC απο αυτα τα τετραγωνα που χρησιμοποιουνται στις υδροροες. Οι τετραγωνες αυτες δοκοι, ειναι γεμισμενες με βιολογικο υλικο τυπου μακαρονι, και απο πανω ενα στρωμα 10εκ. seachem flurite υποστρωμα. Ολη η κατασκευη ειναι στερεη και κολλημενη στην πλατη του ενυδρειου. Απο κατω παταει σε ενα φυλλο dow για να μην ασκει πιεση στο γυαλι της βασης.

Με τον τροπο αυτο πετυχα να δημιουργησω ενα κρυφο,κλιμακωτο οροπεδιο ,πισω απο τις κορυφες των βραχων, οπου μπορω να φυτεψω χαμηλα φυτα και γρασιδια.
Αυτο υποτιθεται οτι θα ηταν και η καινοτομια και η πρωτοπωρια αυτου του ενυδρειου, αλλα το αποτελεσμα δεν αγγιξε καν αυτο που ειχα οραματιστει λογω οτι ηθελε ενυδρειο με αλλα 10εκ. βαθος ακομα , τουλαχιστον..
Γι αυτο κι εγω για να μην αντιμετωπισω ποτε ξανα περιορισμους αυτου του ειδους στα aquascape μου, σκοπευω στο μελλον να αντικαταστησω το RIO 300 με ενα custom ενυδρειο 120Χ60Χ60 που ειναι και ιδανικο απο αποψη διαστασεων και οπτικης αρμονιας.



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries