Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 01-03-04, 17:04
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Οπότε iasal (και αφου το οptimat της tetra ειναι για 100 ή 120 λιτρα) αν το βαλω σε 25 λιτρα θα απελευθερωνεται πολυ co2 και θα εχω προβλημα.
Αν ισχυει αυτο,που λεω τοτε ή θα πρεπει να κανω με καποιον τροπο να αναταραζεται λιγο περισσοτερο η επιφανεια ή να το κανω full planted για να καταναλωνεται ολο.
Και σκεφτομαι τωρα, οτι αν αγορασω co2 ή ph test και βλεπω για παραδειγμα οτι εχω πολυ co2, τι θα κανω? θα καθομαι σε καθημερινη βαση να βαζω και να βγαζω την παροχη του???
Καταλαβαινω βεβαια οτι μπορω να λυσω και αλλιως το προβλημα μου,ως εξης: πριν βαλω ψαρια, τοποθετω τα φυτα και το co2 και με διαδοχικες μετρησεις του(οσο το co2 θα ειναι σε υψηλα επιπεδα) θα προσθετω φυτα μεχρι το νερο να αποκτησει την σωστη περιεκτικοτητα σε co2,δηλαδη αυτη που δεν θα βλαπτει τα ψαρακια μου.Παρολο που ειναι μια απο τις ιδεες μου για το συγκεκριμενο θεμα,παραδεχομαι οτι δεν μου φενεται και πολυ λογικο.

Κατι τελευταιο, ο διαχυτηρας της Tetra θα μπορει να "δουλευει" σωστα με το μιγμα μαγιας-ζαχαρης?? Το ρωταω αυτο γιατι δεν ξερω αν για παραδειγμα υπαρχουν καποιες διαφορες μεταξυ καποιου ετοιμου αεριου με το μιγμα(πατεντα). Αν συμβαινει αυτο τοτε ενα απτα 2 θα διαλυεται πιο ευκολα στο νερο απο το αλλο.
Ο διαχυτηρας αυτος αν ειδα καλα εχει στο πανω μερος του κατι σαν υφασμα απτο οποιο σιγα σιγα ελευθερωνεται το αεριο. η διαμετρος των πορων του υφασματος αυτου φανταζομαι οτι θα επιρρεαζουν διαφορετικα το καθε αεριο και πιστευω το ιδιο θα γινεται και σε 2 ιδια αερια αλλα με διαφορετικη περιεκτικοτητα πχ σε co2.
Σιγουρα γραφω πολλα λαθος πραγματα και περιμενω διορθωσεις
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01573 seconds with 11 queries