Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 10-02-04, 22:20
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πόσα φυτά έχεις στο ενυδρείο; Αν δεν είναι πολλά τότε η δοσολογία λιπάσματος που γράφει στη συσκευασία του floreal ferreal ΙΜΕ είναι πολύ μεγάλη. Εγώ με αρκετές ρίζες hygrofila και αρκετά άλλα φυτά αργής και μέτριας ανάπτυξης (κρυπτοκορίνες, καπόμπα, echinodorus tenellus, microsorum, αννούμπιες κτλ ) όταν έριχνα κανονική ποσότητα λιπάσματος είχα spot άλγη. Μείωσα το λίπασμα στο 1/3 περιόρισα το φωτισμό στα σημεία που έχω τα φυτά αργής ανάπτυξης και όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά. Ειδικά αν δεν έχεις παροχή co2 στο ενυδρείο σου ενώ από την άλλη ρίχνεις πολύ λίπασμα και έχεις αρκετό φωτισμό τα φυτά δε μπορούν να αναπτυχθούν τόσο γρήγορα ώστε να καταναλώσουν τα θρεπτικά συστατικά που τους δίνεις με αποτέλεσμα να εκμεταλλεύται το πλεόνασμα θρεπτικών συστατικών η άλγη.

Παράθεση:
Πρέπει να επανέλθουν οι ισορροπίες μειώνοντας τα λιπάσματα και αυξάνοντας τον φωτισμό.
Πρέπει να αλλάξεις λάμπες και να βάλεις τύπου Grolux.
Γιάννη θα συμφωνήσω για τα λιπάσματα και την ποιότητα φωτισμού.Για την ένταση του φωτισμού θα διαφωνήσω. 30 Watt για 65 λίτρα ενυδρείο είναι υπέρ αρκετά. Στο δικό μου ενυδρείο η Hygrofila πάει πολύ καλά με 60 Watt στα 240 λίτρα ενυδρείο. Εκτός και αν έχει πολύ απαιτητικά φυτά σε φωτισμό.
Αλήθεια τι άλλα φυτά έχεις στο ενυδρείο;
Όσο για τα φύλλα που λιώνουν στο κάτω μέρος του φυτού, αν πρόκειται για παλιά φύλλα αυτό μην σε ανησυχεί. Απλά τα φύλλα είναι γέρικα. Μπορείς την Hygrofila να την κλαδεύεις χαμηλά κατά διαστήματα ούτως ώστε να βγάζει από χαμηλά καινούργια κλαδιά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries