Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #256  
Παλιά 11-11-10, 07:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι έτσι εγώ το βλέπω πολύ παρακινδυνευμένο μια και τα λίτρα είναι πολλά άσε που το μονωτικό και η σιλικόνη είναι τελείως διαφορετικά υλικά και φοβάμαι για αστοχία υλικού.




Στην περίπτωση του συγκεκριμένου ενυδρείο δεν μπορεί να λειτουργήσει το φαινόμενο της πιέσεις του νερού μια και το βάρος του τζαμιού δίνει πολύ μεγαλύτερη πίεση απο οτι δίνει , ο όγκος του νερού.
Αν το νερό είχε ορμή τότε θα άλλαζαν τα πράγματα αλλά εδώ απουσιάζει.
Οπότε έχουμε σύγκρουση πιέσεων τζαμί vs νερό

Ένας κανόνας λέει δεν κολλάμε σιλικόνη πάνω σε σιλικόνη γιατί απλά δεν μπορεί να κολλήσει.
Εδώ έχουμε ένα παρόμοιο πράγμα σε ακόμα ποιο χειρότερη μορφή, ελαστική μόνωση και σιλικόνη.
Από την στιγμή που δεν υπάρχουν κόντρες να πιέζουν το τζαμί όλα είναι παρακινδυνευμένα.

Μακάρι να εχω λαθος.

καλημερα!!! λες να εκανα τοσο μεγαλη κατασκευη, τοσο κοπο και να μην εχω δοκιμασει να κολλησω σιλικονη με το μονωτικο υλικο???
το οτι σιλικονη με σιλικονη δεν κολλαει δεν σημενει οτι δεν κολλαει και με αλλα παρομοια υλικα!!!
οσο για το βαρος και την πιεση που λες θα σε ρωτησω κατι να δεις ποτε θα ενιωθες πιο ασφαλης...
αν το ενυδρειο ηταν ολο απο γυαλι και το τζαμι ηταν κολλημενο περιμετρικα σε 1,5 εκατ. σιλικονη γιατι θα ενιωθες πιο ασφανης απο οτι τωρα που παταει σε 5 εκατ. σιλικονη και δεν εχει και φοβο να φυγει προς τα εμπρος???
η μεθοδος με το τελαρο ειναι οτι πιο ασφαλες μπορει να κανει κανεις σε ενυδρειο οσο για το βαρος που λες για φαντασου οτι αν ηταν γυαλινο θα ειχαμε το 4 πλασιο βαρος...
-------------------------
παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια απο ολους!!! και δεν αφηνω εξω και τα παιδια που κανουν παρατηρησεις γιατι σε μια παρουσιαση κατασκευης πρεπει να γινετε για να εχουμε τα καλλητερα αποτελεσματα..!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 11-11-10 στις 07:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 10 queries